Двустранните политически и търговско-икономически връзки, евроатлантическата интеграция, регионалното и многостранното сътрудничество бяха темите, коментирани на днешните разговори между външните министри на България и Унгария Соломон Паси и Янош Мартони.

Унгарският министър на външните работи е на двудневно официално посещение в нашата страна.

По време на срещата беше констатирано, че двустранните отношения са на много добро равнище и не съществуват никакви открити проблеми. Откроена бе важността на редовните двустранни консултации между двете Министерства на външните работи, както и подкрепата за обмен на визити на високо равнище. Решено бе да се запази интензивността на контактите както на правителствено, така и министерско равнище.

Що се отнася до търговско-икономическите връзки, въпреки положителната тенденция в развитието им, бе решено да се съдейства за увеличаване на търговския стокообмен. Особен акцент в тази част на разговорите бяха туризмът и чуждите инвестиции.

Унгарската страна изрази желание нейните туристи да се завърнат по българските курорти, като за целта унгарската авиокомпания МАЛЕВ има готовност за летни чартъри до българското Черноморие.

Подчертано бе двустранното желание и за увеличаване обема на унгарските инвестиции в България. Предаден бе интересът на унгарския бизнес да инвестира у нас, особено в областта на телекомуникациите и инфраструктурни проекти.

Унгария открои като стратегически важен проекта за втори мост над река Дунав при Видин-Калафат и изрази готовност за всякакво съдействие при осъществяването му.

Що се отнася до сътрудничеството ни в ЦЕФТА двете страни решиха да работят за разширяване обема на свободната търговия и либерализиране на търговията със селскостопански продукти.

Унгария изцяло подкрепи кандидатурата на България за членство в НАТО и се присъедини към идеите на четиристранната среща на външните министри на България, Румъния, Турция и Гърция от Истанбул на 13 февруари т.г

За присъединяването ни към НАТО, и към ЕС унгарската страна изтъкна, че е готова да окаже помощ не само чрез политически изявления, но и по всякакъв конкретен начин - чрез двустранни консултации, експертна помощ и други. Унгарският външен министър Мартони изрази надежда, че разширяването на ЕС ще започне скоро и всички страни, които в момента са кандидатки за членство, ще станат пълноправни членове на Евросъюза. Той подчерта, че и за НАТО, и за ЕС вече се говори не като за страни-членки и страни-кандидатки, а като за настоящи и бъдещи членове на двете организации.