Общата сума, преведена от БЧК на пострадалите след опустошителното земетресение в Хаити, възлиза на 292 200 швейцарски франка.

Това стана ясно на пресконференция на Българския червен кръст, на която беше представен отчет за дейността през изминалата 2009г., както и данни за кампанията в помощ на Хаити.

Срещата бе организирана по повод 8 май - Световният ден на Червения кръст и Червения полумесец.

News.bg получи награда за активното отразяване на дейността на БЧК.

Помощите за пострадалите след бедствието в началото на януари са били преведени на два транша. Първият е бил на 2 март 2010г. в размер на 127 000 швейцарски франка, дарени по сметката на БЧК. Вторият - на 21 април, в размер на 165 200 швейцарски франка, събрани чрез дарителски sms-и.

На пресконференцията стана още ясно, че като цяло повече от 50 национални дружества на Червения кръст и Червения полумесец са събрали над 518 милиона евро за подпомагане, възстановяване и реконструкция на опустошения район.

Над 215 000 души са получили хуманитарна помощ, а на над 95 000 е оказана медицинска помощ. В болничните заведения на Червения кръст са извършени 390 раждания и 1 339 хирургически операции след бедствието.

От БЧК посочиха в тази връзка, че са получили благодарствено писмо от Директора на „Зона Европа" към МФЧК. В него се изтъква, че щедрият принос на хората от България от почти 300 000 швейцарски франка е забележителен, много нужен и е пример за останалите.

БЧК настоява за създаване на национален парк с малки, но многофункционални хеликоптери, който да може да се ползва от БЧК, гражданска защита и от пожарната.

Относно дейността на Българския червен кръст през 2009г. стана ясно, че е помогнато на близо един милион души. В акциите са взели участие 145 579 работещи в БЧК и 13 200 доброволци. Планинската спасителна служба е осъществила 51 акции извън спасителните дежурства с доброволни спасители.

На въпрос на news.bg дали вече е решен проблема с липсата на летателна техника в БЧК, председателят на Червения кръст Христо Григоров отговори, че темата продължава да е много актуална.

Той добави, че последната акция на ПСС в Стара планина, която за съжаление не е успяла да спаси млад мъж, е била проведена с хеликоптер на Министерство на отбраната. Използването му е спестило осем часа време, изтъкна председателят на БЧК.

По думите на Григоров в момента се водят разговори за създаване на национален парк с малки, но многофункционални хеликоптери, който да може да се ползва от БЧК, гражданска защита и от пожарната.

На пресконференцията news.bg бeше отличен с награда за активното отразяване на дейността на БЧК.

Благодарствени адреси получиха и големи дарители в кампанията за Хаити.