България празнува 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Светският празник за Св. Св. Кирил и Методий, който се развива като специфично българско явление, бележи началото си през Възраждането.
Свързва се по традиция с училищните тържества, които са били организирани на 11 май, когато Църквата отбелязва празника на двамата свети братя.
Първи известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина, намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852г. на Неофит Рилски.
През 1857 г. денят на светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за св. Иван Рилски. На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.
В словото си, произнесено по случай 24 май 2003 година пред Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий", академик И. Юхновски обаче разказва за сборник с арменски пътеписи от 1813 г., в който е открито описание от един свещеник, свидетелстващ, че на 22 май 1803 г. го завели в Шумен "на празник на писмеността на българите" и той видял "как те пели тъжни песни и после играли хоро". Така сега знаем, че първото известно ни светско честване на Кирил и Методий у нас е точно от преди повече от 200 години. Това е един от най-дълго честваните празници в държавата ни, като го задминава само Баба Марта, за който има данни, че се отбелязва още от IX век.
В средата на ХІХ век празникът се чествал и в Русия, и в България, във връзка със започналата борба за църковна независимост. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.
След Освобождението 11 май става всеучилищен празник на славянските първоучители. Тогава възниква и идеята за празничен химн. В Русе, през1892 г. Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва химна "Върви народе възродени". През май 1901г. учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към текста.
С въвеждането на григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече си имаме два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).
Денят на св.св.Кирил и Методий е един от първите официални празници на възродената българска държава, превърнал се в празник на цялостния духовен живот и днес, в светлината на традицията, празникът 24-ти май обединява минало и бъдеще, за да обогати настоящето.За официален празник 24 май е обявен с решение на 9-то Народно събрание на 30 март 1990 г.
in space
на 25.05.2019 в 01:52:12 #1360% от участниците в анкетата в за прочетените книги са излъгали.
58eng
на 25.05.2019 в 01:39:16 #12Адмирирам опитите ти да разбереш,но главата ти е пълна с пропаганда Дай по ред: езикът ни не прилича на останалите "славянски " ,а те приличат на него!!! Езикът ,ползващ бг азбуката е насаден в Киевска Рус административно! Същото е за Новгородското княжектво,Московското и т.н. Значи не ни се налага да се "признаваме" Загряваш ли? Влашките княжества до 18в говорат и пишат на български !!! След това решават да станат наследници на Ромейската източна империя и приемат да са румънци! По същия начин след падането на Киев и унищожаван3то на Киевска Рус,,твоите приятели от Московското княжество решават да станат руснаци,но не сменят азбуката- затова и езика им е близък до нашия. Така ,че нито езиково ,нито културно сме славяни. Кубратовите българи не са били тюрки,както и Чингиз хан, а със съвсем европейски черти.Те са живели на Балканите далеч преди идването на славяните/ 7 племена от всичко 50000души/ .Не гледай само филма за Аспарух,който е една хубава приказка,но само толкова. В ютюб има веч3 много материали ,не е като едно вр3ме.Историята ни е велика и няма нищо общо с руските славянски глупости.
bgplus
на 24.05.2019 в 23:47:01 #11а, разбрах, извинявай, ти имаш предвид българите от Стара Велика България на Волга, Българите на Кубрат и Аспарух-те не са славяни! Те са тюрки! Тоест тюркоезични.И тези българи, които слизат долу на Дунава, се смесват със славяните и образуват новата България-България на Дунава. Като име е България, като език-славянска. Толкова е просто.
bgplus
на 24.05.2019 в 23:40:12 #1058eng а защо говорим и пишем на език, който прилича на останалите славянски езици? Българския е като руския, особено средновековия български, направо си приличат 90%! и езиково и не само си приличаме с поляци, чехи, словаци, словенци, черногорци, белоруси, украинци, сърби, тоест с тези народи и държави, които се определят като славянски?! Интересно ми е, как си го обясняваш това, а и не само това? Трябва да признаем, че езиково и културно сме славяни.
58eng
на 24.05.2019 в 23:26:38 #9Благодаря за вярата,да допуснем,че не ми е нужно оправяне,понеже се гордея,че съм българин ,а не славянин Честит празник на българската азбука и на тебе! Бълга ите не са славяни ине са тюрки! Време е да научиш бг история,ако ти остане време от пропаганда!
bgplus
на 24.05.2019 в 23:13:13 #858eng жал ми е за теб, ти малко си пообъркан, но вярвам, че ще се оправиш. Всичко най-добро! Честит празник и от нас, истинските българи! Които вярват на Румен Радев, признават Освобождението, благодарят на Русия за това велико и благородно дело, вярват в социалната справедливост, зачитат комунизма като едно добро за България време, не предават народната памет, признавайки, че Турско робство го е имало като едно ужасно време в историята, прекланят се пред святото дело на светите братя създали българославянската азбука, и че българите са преди всичко славяни, и само след това тюрки!
bgplus
на 24.05.2019 в 23:01:41 #7Ние, славянските руснаци, ползваме азбуката вече 1000 години! Руснаците са толкова славяни, колкото и българите! Първите са се смесвали с варягите и скандинавците, а вторите-с тюркоезичните прабългари!В първия случай варягите са спомогнали за установяването на държавност, а при славяните на Дунава-за държавността са спомогнали тюркоезичните прабългари.В този смисъл нито руснаците, нито българите не са чисти славяни! Но, това, което ни обединява днес е език, азбука, писменост, култура! И те по произход са славянски.
58eng
на 24.05.2019 в 22:21:35 #6Ще имаш да вземаш ,славянски руснако! Няма да ни вземете азбуката- ползвайте я но тя е Българска!
bgplus
на 24.05.2019 в 22:12:55 #5и Българска и Славянска! едновременно! Българославянска!
58eng
на 24.05.2019 в 21:10:00 #4Честит на всички ден на Българската азбука!
Балканец
на 24.05.2019 в 17:33:56 #3Ето заради такива глупави плакати руснаците казват, че кирилицата била създадена от Кирил и Методий, а те не били българи, а византийци. Кирил и Методий, уважаеми братя и сестри, са създали Глаголицата. Напишете в Google "Глаголица", вижте как изгледат буквите и се опитайте да прочетете някакъв текст на глаголица. А Кирилицата е създадена в края на IX век в Преслав, столицата на Първото Българско Царство, в Преславската Книжовна Школа, първият славянски университет в света и е създадена много след смъртта на Св. Кирил, а е наречена "Кирилица" в негова чест.
Philosopher
на 24.05.2019 в 10:18:51 #2Да благодарим, все пак ....на сталинисткия малоумен чужд трол. Ние сме културни и възпитани хора, а не като неговите покровители. Те досега повторят мантрата на Коминтерна, че Светите Братя са македонци. Честит празник!
bgplus
на 24.05.2019 в 10:03:01 #1Честит празник! Да се светят имената на светите братя Константин-Кирил и Методий и на техните ученици просветили славянския род и чрез българите и България създали писменост, азбука, култура, заложили основите на Славянската Православна Цивилизация!