Сдружението на заведенията в България (СЗБ) и Българската асоциация на заведенията (БАЗ) алармират, че компенсациите за загубите от COVID-кризата вече не достигат до тях, съобщава Bulgaria ON AIR.

"Оставаме неразбрани. Те казват (служебното правителство - б.р.), че няма спрени програми, визирайки 60/40 и 80/20, а ние казваме, че тази програма, която е с 20% оборотни средства за подпомагане на затворен бизнес, е спряна", заяви председателят на БАЗ Ричард Алибегов в предаването "Денят ON AIR".

"Няма никаква промяна в обстоятелствата. Това, което се опитваме да обясним, е че това са пари, които са договорени още октомври месец. Които с одобрена програма са изпратени в НАП и чакат там. Програмата си вървеше със закъснение, но вървеше доста добре." - допълни той.

Алибегов не си обяснява защо една хубава мярка трябва да бъде спирана. По думите му, парите за програмата са осигурени още през октомври, когато работодателските организации се съгласили да се вземат пари от SURE и от държавата, като със 158 млн. лв. да бъде обезщетен затвореният бизнес.

Заведенията искат спешна тристранка - подкрепата за бизнеса изчезнала

Заведенията искат спешна тристранка - подкрепата за бизнеса изчезнала

Те недоумяват защо служебното правителство е замразило действащите програми

"Тези средства са осигурени, преведени са в НАП и чакат просто одобрение от Министерството на икономиката. Незнайно защо преди три седмици служебният кабинет на Министерството на икономиката върна тази програма за преразглеждане." - отбеляза председателят на БАЗ.

Той не може да си обясни защо служебното правителство трябва да се "запознава" с програма, която е била одобрена.

"Няма никаква логика. Писали сме писмо до Министерството на финансите, писали сме писмо до Министерството на туризма и сме писали писмо за среща до Министерството на икономиката. До момента нищо. Говорим си през медиите. Видели сме през годините, че това не е градивен начин." - посочи събеседникът.

Той определи изказването на служебния финансов министър Асен Василев, че има заведения с по-високи доходи от тези през 2019 г., като "тъпо".

"Тази година месец май е първият цял месец, в който сме работили. През цялото друго време бяхме затворени, а 2019 г. беше може би най-силната година за нашия бранш." - подчерта Алибегов.

Той е категоричен, че ако не беше програмата за обезщетения с 20% оборот от 2019 г., 40% от бизнеса щеше да загине.

"Нови мерки не сме искали, единствено сме искали да работим", изтъкна Алибегов.

Заведенията остават под мерки и искат помощта да продължи

Заведенията остават под мерки и искат помощта да продължи

В противен случай ще се стигне до множество фалити, считат те