85 г. след атентата в църквата „Света Неделя", отнел живота на над 200 души, България отново си спомня за една от най-кървавите трагедии в историята си.

Десетки бяха онези, които днес отидоха и запалиха свещ в същата тази църква, където бе отслужена заупокойна панихида в памет на убитите.

Съвсем случайно екипът на news.bg се натъкна на един „поизбелял отзвук" от онези години, пряко свързан и разкриващ част от черните събития тогава.

Да запали свещ в „Св. Неделя" беше отишъл и Петър Ангелов, или както го наричат приятелите му - Лондона. Заварихме възрастния мъж да разглежда архивен брой на вестник „Политика" от 5 юни 1925г.

Стар, измачкан, черно-бял вестник. На места разпокъсан, но старателно залепен с тиксо и пазен почти век от семейството на Лондона.

Черно-бели са и снимките в него. Почти всички те представляват документални фотографии от изпълняването на смъртните присъди на организаторите и замесените в атентата.

Треперещата от възрастта ръка на стареца показва без колебание и разказва: „Ето това са Марко Фридман, клисарят Петър Задгорски, Георги Коев..."

Лондона продължава да изброява имената на екзекутираните. С гордост не пропуска да разкаже и някой любопитен факт - „А пък Марко е платил 40 лв. на циганите, които са бутнали масата под краката му, за да го обесят по-леко..."

После, за да му е по-удобно, подпира леко вестника на една от стените на църквата. Внимава, като разлиства страниците с черните фотографии, както е правил десетилетия. След като изброява всички имена, сгъва безценния за него брой и го прибира.

На тръгване за родното си село в Монтанско, поглежда един от павилионите с вестници пред църквата. Какво ли ще пише утре в тях? Историята ще покаже...