Кризата дойде, банките оцеляха, хората искат промяна.
Така звучи обобщено резултатът от проучване на нагласите на българите по време на кризата, проведено от „Отворено общество".
Директорът на института Георги Стойчев обясни, цитиран от БНР, ключовите моменти от изследването.
„Ако през октомври миналата година хората в България бяха чували за кризата, но не я бяха виждали, то през април тази година над половината от българите лично са се запознали с нея.
Около 55% от анкетираните заявяват, че по един или друг начин вече са били засегнати от кризата", посочи Георги Стойчев.
"Чувствително нарастват песимистичните очаквания и оценки на гражданите за развитието на икономиката в страната. Това обаче е умерен песимизъм.
Хората очакват влошаване на икономиката, но очакват икономиката да се влоши малко, а не драстично. С други думи: криза - да, катастрофа - не. Категорично криза в доверието на банковата система няма", коментира още директорът на института.
"По отношение на политическите нагласи може да се каже, че превес имат хората, които искат промяна. За близо 55% от българските граждани положението в страната е непоносимо още от преди кризата", обясни още Георги Стойчев.
Хората, които смятат, че положението е добро, са намалели обаче на половина спрямо миналата година. 44% смятат, че безработицата рязко ще се увеличи.
Политика за съхраняване на стабилността на бюджета и валутния борд, целенасочени усилия за бързо приемане на еврото и мерки за премахване на бариерите пред приспособяването на българската икономика препоръчват независимите икономисти от групата Macro Watch.
Индустрията отбелязва двуцифрен спад, същото се случва с износа и вноса. Притокът на чужди капитали се забавя (най-вече заради по-малкото кредитно финансиране), а безработицата започна да се увеличава за пръв път от много години. Държавният бюджет има по-малко приходи от очакваното.
Дефицитът по текущата сметка рязко намалява, сочи още проучването на "Отворено общество".
Въпреки това, има и позитивни развития. България избегна финансова криза и банките са стабилни. Натискът върху инфлацията намалява и нивото и се понижава стремително на годишна база, посочват още специалистите.
Притокът на капитали спада, но компонентът преки чуждестранни инвестиции не отбелязва спад (при сравнение на данни с еднаква степен на ревизия).
За четвъртото тримесечия на 2008 г. страната отбелязва положителен и най-висок икономически растеж в целия ЕС, констатират икономистите от Macro Watch.
Същевременно данните показват видимо нарастване на доверието към финансовата система в сравнение с нивото от октомври миналата година.
Подкрепата за системата на валутен борд нараства от 45% на 55%, а броят на анкетираните изразяващи доверие в стабилността на банките се увеличава почти двойно (от 27% на 48%).
Изследването показва още, че антикризисните мерки на правителството се ползват със слаба популярност и ограничена подкрепа сред населението. Одобрение за мерките изразяват 14% от анкетираните, неодобрение изразяват 16%, а 68% или не знаят за тях, или смятат, че никакви мерки не са предприети.
Кризата е риск за България, но този риск може както да бъде намален, така и да бъде увеличен в зависимост от действията на българското правителство, отбелязват икономистите от Macro Watch.
Според тях ефектите от кризата върху България зависят в голяма степен от вътрешната икономическа политика. Тя трябва да пази валутния борд и бюджетната стабилност (вкл. да се избягват квазифискални рискове), както и да подобрява бизнес средата.
Изключително важно е да не се пречи на приспособяването на икономиката. Възстановяването и оздравяването ще е свързано и с излизане на фирми от пазара, включително и чрез фалит. Гъвкавостта на пазарите е изключително важна в този момент, за да се прехвърлят капиталите и заетите от губещи проекти към такива с по-голям потенциал.
Целенасочени усилия за бързо приемане на еврото също биха подпомогнали по-лесното преминаване през икономическите трудности. Приемането на еврото ще донесе както ползи така и разходи за икономиката. Разходите могат да се минимизират чрез реформаторска политика, която е изцяло в ръцете на българското правителство, смятат икономистите от Macro Watch.
alibaba
на 22.04.2009 в 15:49:17 #17Георги Стойчев - умерен полу идиот, и примерна соростутка по отношение на кризата !!
mario_elleve
на 22.04.2009 в 15:44:02 #16който както си го направи ако сте останали на заплатите на черепа, ковачки, киров или подобни, наистина кофти..... ама никога не е късно за ново септемврийско възстание има доста банки, които сами си го търсят, като се гаврят с народа и май забравят, че и такъв вид демокрация е имало по нашите земи
Arhangel
на 22.04.2009 в 14:51:39 #15Българите умерени песимисти по отношение на кризата Къде ни има нас С лупа да ни търсиш пак няма да можеш да ни намериш
mrasnika
на 22.04.2009 в 14:18:59 #14Ей тъпаци ... не всичко за виси от масата народ. В условията на дикататура и корупция има подтискане на масите.......... В случая един елементарен пример, Ако Пешо бачка като луд и взима една средна заплата как ще си позволи да дойде при мен примерно и да ми плати...........Покупателна способност ще има Драганчо обаче то е човек на Хайванчо и те не се занимават със създаване на работни места и производство защото им липсва капацитет и квалификация, а предпочитат да правят хотели и да строят сгради и да продават на същият изтрещял Пешо който едвам смогва да си плати кредита, е сега какво ще остане за Пешо накрая ...... един чеп, а за мен, а за вас???
mrasnika
на 22.04.2009 в 13:49:18 #13образован Регистриран на: 06.10.2008, 15:13 Не мога да повярвам!!!! Образован ти си бил като акото на гларус в мензис. Мазен жълт и червен. Много смешно разделяш мафиотите на сини червени и жълти, не разбра ли че като малък Милен В. си е играл с Живков и Велчев?
edona
на 22.04.2009 в 13:36:34 #12И аз вече съм засегната от кризата. С какво ще ми помогне г-жа Масларова?
Минувач
на 22.04.2009 в 12:54:59 #11Ръководителят на австрийската Raiffeisen International (RI) Херберт Степич заяви пред "Ханделсблат": "Напълно е вероятно, че на нас още ни предстои да преживеем там много трудни времена". RI е източноевропейската дъщерна банка на австрийската Raiffeisen Gruppe и най-голяма чуждестранна банка в много страни, простиращи се между Унгария и Беларус. Общият обем на отпуснатите в този регион кредити от чуждите банки са за около 1,3 трилиона евро. В навечерието на предстоящото представяне на резултатите за тримесечната работа на банките експертите предупреждават за възможността за крупни невърнати суми по отпуснатите от същите тези институции кредити. Трябва да очакваме у нас тази банка да увеличи процента, който дава при депозитите...
Lisa
на 22.04.2009 в 11:53:11 #10И кой чу българският глас?! Кой чу гласа на българските маси????И какво ще стане, ако ни чуят??? Ние българите сме малодушни, позволяваме да ни тъпчат,да ни ограбват, да потъпкват миналото ни и да не ни дават възможност за надежда за по-светло или по-точно нормално бъдеще!!!
Минувач
на 22.04.2009 в 11:12:14 #9Текстилната ни индустрия сега работи с 30% от капацитета си в сравнение с преди 1 година!!! Нещо повече. Някои фирми шият по свои поръчки в Китай (и до сега използвахме техни платове, конци и помощни материали), а само си слагат етикетите. Спирането на газта удари жестоко химическата ни промишленост. Жестоко! Високата цена на газта (най-висока в региона) направи не конкурентни нашите торови заводи, циментови и стъкларски предприятия. Сега пускат приказки за отровен турски цимент (30 % по-евтин и много по качествен!), като се премълчава за състава на нашия, в който се влагат всички токсични отпадъци, за които нямаме специални пещи! Фармацията също има сериозен срив поради ред причини, включително и поради цената на газта. За машиностроенето също могат да се кажат само скръбни думи. А за електрониката... От химията единствено прогресира развитието на хранителната промишленост с фалшивите си колбаси, сирене, кисело мляко, бисквити........ Кризата започна някъде в началото на 80-те години миналия век и ни държи за гърлото. Просто престанахме да реагираме правилно.
IMRO
на 22.04.2009 в 11:05:05 #8*За 55% българи положението е непоносимо още преди кризата* ---- Ами като са легнали с отворена уста и чакат държавата, Брюксел и марсианците да дойдат да ги нахранят, да им увеличат заплатата и да им оправят живота, нормално. Изобщо толкова мързелив и смотан народ като българите поне в Европа не съм виждал, до някаква степен гърците се приближават до нас, но те поне - като има проблем - се вдигат и чупят и блъскат, докато българите само мрънкат. Мрън мрън мрън, държавата лоша, законите лоши, правилата лоши - колко сте смотани
emilioner
на 22.04.2009 в 10:51:59 #7тоя па олаф кво се изказва неподготвен имаме износ на стойност милиарди в текстилнат и химическата промишленост за жалост имаме и внос който надвишава като стоинст износа поради липсата на собствени производства на някои стоки така че икономика има само че каква икономика е тя като нямаме и осем милиона ковкото един голям западен град.ЕДИН ГРАД
DARK
на 22.04.2009 в 10:51:52 #6Ми то си е вярно.Кризата засегна най чуствително хората с пари!А другите като сме си със смещни заплати и приходи ни е все тая.Аз тая криза незнам как трябва да я усетя и сега и преди немах кинти в края на месеца да си платя нета или gsm-а въпреки че смених сумати фирми.И за море я прежаля пари я не ходил съм тамън 3 пъти.Но по медийте се скъсаха да коментират кризата.Криза има при хората с паи и то при тези с калпави инвестиций.
boris
на 22.04.2009 в 10:47:40 #5Аз съм много доволен от кризата. Намерих си най-добре платената работа от всички на които съм бил до сега, а цените спряха да растът. До преди година всяко увеличение на заплатата ми беше съпроводено с последващо увеличение на някакъв разход. Сега не е така , или поне не в такава степен тъй, че и кризата си има добри страни.
emilioner
на 22.04.2009 в 10:47:07 #4Я окриха топлата вода о чудо
Олаф БГ
на 22.04.2009 в 10:46:32 #3Очевидно е, че "криза" има там, където има икономика. У нас икономика в истинския смисъл има много малко и тя, истинската ни икономика пострада много тежко. Иначе ние просто не призвеждаме, а = източваме едни евро фондове, (само част са спрени ПРЕДИ КРИЗАТА...) = прекарваме пари през фондации и дублираме дейнсти(ПРЕДИ КРИЗАТА) = Нямаме ХИЛЯДИ места в детски градини преди кризата (ПРЕДИ КРИЗАТА няма как да се влоши показателя) Ние сме си били в нея, сега тя се задълбочи ...
nono
на 22.04.2009 в 10:42:28 #2ГЛАСУВАНЕ ЗА СИНЯТА КОАЛИЦИЯ Е ПРАВИЛНИЯТ ИЗБОР!
Минувач
на 22.04.2009 в 10:38:02 #1По отношение на индустрията, за много от предприятията положението наистина е катастрофално. Като се прибавят търговията и услугите статистиката не е така отчайваща, но от тях държавата има минимални приходи. Най-простият и бърз начин да живне икономиката ни е като се стимулира земеделието и по-специално зеленчуко-производството.