Под заглавие „Балканското изчервяване" британският седмичник „The Ecnomist" публикува обширен материал за съобщените преди дни доклади на ЕК за напредъка на България и Румъния.

По вежливите стандарти на ЕК, това беше доста грубо, започва коментарът на изданието.

На 23 юли комисията, пише още „Ecnomist", оповести докладите за напредъка (или липсата му) в борбата с организираната престъпност и изразходването на парите на Европейския съюз в двете страни. След интензивно лобиране, тонът беше доста смекчен от този, който се очакваше в проектодокладите.

Комисията се отказа и от директното предупреждение към България, че застрашава шансовете си да влезе в еврозоната и Шенген. Въпреки това докладите отекнаха, заявявайки, че в България има липса на резултати в борбата с корупцията, както и че има сериозен проблем с усвояването и изразходването на средствата от европейските фондове.

Комисията наложи няколко строги санкции, пише още изданието, спирайки средства от ЕС в размер на 486 милиона евро. Ако реформите продължат да липсват размерът на спрените пари ще нарасне значително през ноември, допълва „Еconomist".

Премиерът на България, продължава публикацията, прие радушно по-мекия тон и обеща екшън-план за действие. Външните наблюдатели обаче гледат с оправдан скептицизъм на подобни действия, както и това с назначаването на вицепремиера и министър по усвояването на еврофондовете Меглена Плугчиева

Въпреки промените в управленския апарат и широко разгласяваните инициативи и това, което на хартия изглежда като правилни закони и процедури, очевиден е фактът, че българските усилия почти не са довели до конкретни резултати като присъди за измами или корупция по високите етажи.

„Economist" припомня и големия брой на публични убийства в България, които също не са завършили с адекватни присъди.
Това, което обаче скандализира обикновения българин, е реално изпуснатия шанс страната да се модернизира. Състоянието на обществените услуги в България е потресаващо, посочва още изданието, като дава за пример кризата със сметосъбирането в София.

Правителството е друга история, отбелязва „Еconomist".

Очевидно кабинетът ще издържи и този вот на недоверие. Изданието отбелязва и предстоящите парламентарни избори у нас, на които според него, партията на Бойко Борисов ще се справи добре.

Той успява да спечели симпатии най-вече с динамизма си, макар че взискателните българи не са забравили миналото му на бивш борец, бодигард и шеф на полицията. Неща, които според "The Economist", българите приемат за емблематични за политическата среда и които страната трябва да преодолее.