Демографският спад в съвременното общество е изключително наболял. Това заяви Бойчо Ланджов, ректор на МУ-София по време на Първата национална конференция за донорство на генетичен материал.
Донорството на репродуктивен материал означава да дариш живот, подчерта той. Това е шанс, по думите му, за много семейства да станат родители. Изключително важно е да се популяризират моделите начини за разрешаване на репродуктивните проблеми, посочи Ланджов.
Проф. Цекомир Воденичаров, патрон на инициативата, пожела донорството на генетичен материал да се превърне в кауза на цялото общество. Той си пожела България да се възроди като държава на духовността.
Изпълнителният директор на ИАМН Иванка Динева посочи, че е време да започнем да мислим напред. Нека бъдем ръка за ръка, пожела тя. Семейството това са нашите деца, подчерта Динева. Доброто ще ни спаси, категорична бе тя.
През 2023 12% от извършените процедури в България са с донорски материал, стана ясно от представените данни. 14 566 са всички извършени процедури по асистирана репродукция. 1787 са процедурите с донорска яйцеклетка. През годините нарастват инвитро процедурите. 12 995 са били те през 2020 година. 60% са родните донорства през 2023.
Нараства и ембриотрансферът и с чужд материал. През 2023 година 138 деца са родени с донорски яйцеклетка, през 2021 са били 355. Това е притеснителна картина, според Иванка Динева. Сходни са тенденциите и с донорството на сперматозоиди.
shtimpo
на 21.11.2024 в 15:05:14 #1“Той си пожела България да се възроди като държава на духовността.” “Сходни са тенденциите и с донорството на сперматозоиди.” Скъпи читатели. Не, не си измислям. Наистина тея изречения са в горния текст.