У нас няма нито една извършена трансплантация на органи чрез кръстосано донорство от разрешаването му преди пет години. Това съобщава БНР, позовавайки се на справка на агенция "Медицински надзор".
През миналата година в болниците, които са донорски бази, има само една нереализирана донорска ситуация след установена мозъчна смърт и причината не е в отказа на роднини на донора.
Кръстосаното донорство позволява роднина на един пациент да дари орган на друг, с когото е биологически съвместим, а роднина на втория пациент от своя страна да дари орган на първия. У нас това е разрешено от юни 2020 г.
Директорът на агенция "Медицински надзор" Иванка Динева обясни, че държавата не може да накара насила хората да правят този вид донорство в България.
"За съжаление в България има възможност да се извършва кръстосано донорство и се извършва, но не в такава степен, в каквато ние очакваме. Има база данни, нещата са организирани, въпрос на избор е, въпрос на решение кой къде ще извърши кръстосаната си трансплантация", отбеляза тя.
Въпреки че броят на донорските ситуации у нас расте, през миналата година са направени по-малък брой трансплантации спрямо 2023 г.
Проверка показва, че през 2024 г. нереализирана донорска ситуация е подадена само от болница "Пирогов", по медицински причини, а в предходната година са отчетени пет такива ситуации, като в две от тях близки на донора са отказали даряването на органи. От началото на тази година са направени седем трансплантации, а близо 850 българи продължават да чакат за орган.
projekt
на 03.05.2025 в 16:16:25 #1да но са усвоени милиони за развитието на тази дейност.