Депутатите обмислят кръстосаното донорство. Това става със закона за лечебните заведения. Разрешава се и трансплантацията на матка. При кръстосано донорство вземането на органи се извършва, ако са изпълнени едновременно следните условия:
1. първият донор е дал нотариално заверено писмено съгласие да бъде донор, включително при кръстосано донорство, и е посочил първия реципиент като лице, на което е съгласен да бъде донор, включително при кръстосано донорство;
2. вторият донор е дал нотариално заверено писмено съгласие да бъде донор, включително при кръстосано донорство, и е посочил втория реципиент като лице, на което е съгласен да бъде донор, включително при кръстосано донорство;
3. първият и вторият донор и първият и вторият реципиент са включени в служебния регистър на Изпълнителна агенция "Медицински надзор";
4. налице са биологично съвместими първи и втори реципиент на първия и втория донор, които са дали писмено информирано съгласие за присаждане при условията на кръстосаното донорство;
5. преди вземането първият и вторият реципиент са определени от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" по критериите съгласно наредбите;
6. изминали са не по-малко от два месеца от включването на първия и втория донор и първия и втория реципиент в служебния регистър на Изпълнителна агенция "Медицински надзор". При кръстосано донорство вземането на органи се извършва едновременно на първия и втория донор.На законово ниво се регламентира вносът и износът на органи, тъкани и клетки. Досега това ставаше с подзаконов акт.
Малко по-късно депутатите приеха кръстосаното донорство.
Припомняме, че според проучване на "Алфа рисърч", проведено пред октомври 2019 г. , 42% от българите не искат да са българи, за да не предизвикват съдбата.
През декември миналата година здравното министерство поиска дискусия за кръстосаното донорство и присаждането на матка.
Преди това депутатите приеха изменения в закона, с които позволиха на медицинските сестри, рехабилитаторите, акушерките и лекарските асистенти да отворят нов вид лечебни заведения - практики и да предоставят самостоятелно здравни грижи. Очакванията са по този начин да се намалят хоспитализациите и да се разшири достъпът до здравни грижи на пациентите.
Депутатите решиха още Министерският съвет, по предложение на здравния министър, да определи нова правителствена болница, която да осигурява медицинска помощ на властта.
Болницата ще отговаря за медицинското осигуряване на президента, вицепрезидента, председателя на парламента, премиера и главния прокурор и на депутатите по време на пленарни заседания. Лекари от избраната клиника ще пътуват с държавниците при посещенията им в чужбина и ще отговарят за здравните нужди на чуждестранните делегации при посещение в България. Според предишния статут на правителствена болница тя поемаше здравните грижи и на част от държавната администрация и техните семейства.
До миналата година болница "Лозенец" беше на разпореждане на правителството, но статутът й бе отменен. Самата болница бе прехвърлена към Софийския университет за целите на обучението.
Опако
на 04.06.2020 в 15:12:50 #1“42% от българите не искат да са българи, за да не предизвикват съдбата” Вие вярно сте много тъпи, бе, журналя! Можете ли да обясните смисъла на това изречение?! Май е време редакторът ви да си ходи!