Британското правителство реши да запази ограниченията върху достъпа до пазара на труда на имигранти, идващи във Великобритания от България и Румъния най-рано до края на 2008 г., съобщиха от посолството на Обединеното кралство у нас.

Припомняме, през миналата година Великобритания реши да отвори трудовия си пазар за граждани на България и Румъния постепенно.

Клаузите по достъпа на български и румънски граждани до работните места на Острова бяха преразгледани и според британското правителство е бил постигнат баланс между нуждите на трудовия пазар на Великобритания, по-широкото въздействие на миграцията от граждани на новоприсъединили се към ЕС държави и позициите на другите държави - членки на съюза.

Сред мотивите на британското правителство се отбелязва, че въпреки първоначалните сведения за положително влияние на миграцията върху икономиката, на места потоците от чужденци са увеличили изискванията, напр. към обществените услуги.
С оглед на това министрите са търсили „разумен баланс между запазване на ограниченията и наблюдаване на средно- и дългосрочното влияние от миграцията от новоприсъединилите се държави".

От 2008 г. документи за съществуващата Схема за сезонно заети селскостопански работници ще се приемат само от Румъния и България, както беше обявено тази година.

След присъединяването на осем държави към ЕС на 1 май 2004 г. Великобритания създаде и Схемата за регистриране на работници. Тази схема също ще продължи да съществува. 

"Преди две седмици аз заявих, че трябва да постигнем нов баланс в британската миграционна политика, като се вслушваме в независими становища  за ползите върху икономиката и за по-широкото влияние на миграцията, което ни е известно.

За целите на този баланс трябва да продължим ограниченията върху достъпа до трудовия пазар на нискоквалифицираните имигранти от България и Румъния поне до края на 2008 г.  Това е едно разумно решение и то ни позволява да управляваме броя на имигрантите влизащи във Великобритания в съответствие с националните интереси." - коментира британският министър на имиграцията Лиъм Бърн.

"Макар работниците от новоприсъединилите се държави да оказват ясно положително влияние върху икономиката, има данни за засилено въздействие върху обществените услуги". - смята Бърн.