Ако няма приватизация, да се пристъпи към незабавна концентрация на производството, настоява ръководството на „Булгартабак Холдинг".

Изпълнителният директор на „БТ Холдинг" Христо Лачев е категоричен, че най-доброто решение за холдинга е или бърза приватизация, и то през борсата, за което е необходима промяна в Закона за приватизацията и след приватизационния контрол, или бързо решение за концентрация.

Ръководството на „Булгартабак" е изпратило доклад до министъра на икономиката и енергетиката, в което се обосновават тези виждания.

Концентрацията на производството би означавала затваряне на три от четирите цигарени фабрики и решението за това би могло да бъде взето само на политическо ниво, поясни Лачев.

Според него тази стъпка е необходима, тъй като ефективността на „Булгартабак" е с пъти по-ниска в сравнение с неговите конкуренти.
В момента холдингът реализира около 15 000 тона цигари с около 2 000 души, а конкурентите му в Европа произвеждат между 20 000 - 50 000 тона с 800-1000 души, посочи Лачев.

Шефът на холдинга смята и, че държавата трябва да гарантира, че при евентуални промени на министри и правителства да може да бъде изпълнена мениджърската програма.
Затова Лачев смята, че трябва да бъде избран мениджърски екип, с който да се сключи мениджърски контракт за минимум четири години и да се гарантира политическа независимост на екипа.
Държавата трябва да позволи на компанията сама да формира ценовата политика, смята още шефът на „Булгартабак".

Според него собственикът на БТХолдинг - независимо дали е държавата или частна компания, трябва да осигури обезщетения за съкратените.
По мнението на Лачев логично е ако бъде извършена концентрация да остане фабриката в Благоевград, тъй като тя е по-голяма, ситуираната е в индустриална зона и има възможност за разширяване на производството.

Той смята, че производственият персонал не бива да превишава 1 000 души.
За съкратените се предвижда изплащане по една работна заплата за всяка прослужена година, посочи още той и допълни, че заплатите в четирите фабрики варират между 700 и 1 500 лева.

Ръководството на „Булгартабак Холдинг" не виждат смисъл да намаляват цените, тъй като не се наблюдава спад в продажбите на вътрешния пазар.
Ние сме в състояние да коригираме бързо цените ако конкуренцията и конюнктурата го наложи, посочи Лачев.

Реализацията на вътрешния пазар като обем през първото тримесечие на тази година е отбелязала увеличение с 30% в сравнение със същия период на миналата година, отбеляза Лачев.
По неговите думи „Булгартабак" е изгубил пазарния си дял миналата година от контрабандата.
„Същите тези цигари в момента се продават с бандерол", добави Изпълнителният директор на БТХолдинг.