Депутати и лекари от дясната опозиция настояват алтернативните методи за лечение да не бъдат включвани като текстове в Закона за здравето, защото така се узаконява шарлатанството.
Още повече, в закона се казва, че лечителите могат да извършват законна дейност, ако са положили само изпита по анатомия.
Текстовете в закона не са достатъчни и изчерпателни, възразиха от опозицията.
Теодора Константинова от ОДС обясни, че не е регламентирано например обучението на хората, които ги практикуват.
След дебатите народните представители приеха тази глава да остане в закона и успяха да гласуват само заглавието й – “Неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве”.
В дискусията се чуха мнения за и против тези методи.
Недялко Калъчев даде за пример как за лечение се използва “прах от крилете на прилеп, смесен с дъждовна вода, престояла на новолуние 14 дни в тоалетната” .
Стойчо Кацаров пък посочи, че често се изпуска моментът, когато едно тежко заболяване е можело да бъде излекувано в началния стадий, защото лечители използвали например меча лапа срещу рак.
Бихме ли позволили да ни съдят хора без висше образование, попита той. Да ни съдят нетрадиционно, в нетрадиционен алтернативен съд? Бихме ли узаконили такова нещо, бихме ли го вкарали със закон и бихме ли се явили пред такъв съд? Аз съм убеден, че здравият разум не би позволил такова нещо, подчерта Кацаров.
Председателят на парламентарната здравна комисия Атанас Щерев заяви, че дейността на лечителите трябва да се регулира, защото така е в европейските държави и защото милиони хора ползват подобни услуги. Това не са методи за лечение, това са методи за благоприятно повлияване на човешкото здраве.
Има доверчиви хора, всеки шарлатанин може да бъде законен, ще направим така, че да има законни магьосници, реагира отново Кацаров.
Според Недялко Калъчев медицината се превръща в цирк с тези текстове, а билколечението по думите му съвсем не е безобидно.
Депутатите все пак успяха да се обединят около мнението, че дейността на лечителите трябва да се регламентира законово, тъй като много хора търсят услугите им.
Министърът на здравеопазването Славчо Богоев коментира, че целта не е тази дейност да се узакони, а да се контролира.
По думите му, чрез регистрационния режим и изискванията към лечителите ще има повече ред и шарлатаните ще бъдат изведени извън системата.
Той обясни, че винаги може да се търси съдебна отговорност от нарушителите.
Гласуването показа, че идеята е навременна, каза още Богоев.