
Условието за гласуване на подобен документ бе единодушие за неговата необходимост, съгласие по текста и за времето на приемането му.
Консултациите ще продължат, на този етап се прие, че е по-целесъобразно декларация да не се гласува, заяви Ангел Найденов. Надяваме се, че това е само отлагане, подчерта депутатът от Коалиция “За България”.
Според него усилията в момента трябва да се концентрират върху координиране на действията с международните партньори и не бива с декларация да се ограничават възможните стъпки в последствие.
България не е сама в този процес, тя успя да обедини усилията си със САЩ и Европейския съюз, заяви Юнал Лютви. Според него една прибързана и още повече – несъгласувана декларация на парламента по-скоро може да попречи.
И според Валери Цеков подобна крачка крие повече рискове, отколкото ползи.
За съжаление някои парламентарни групи отстъпиха от своите позиции и нямаше обща воля за деклерация през следващата седмица, заяви Валентин Василев. Той категорично подчерта, че СДС продължава да вярва, че подкрепата на българския парламент ще бъде подкрепа за цялостния процес на оневиняване на медиците и за помощта, която ЕС ни оказва.
На днешните преговори съгласие не бе постигнато, както някои се опитаха да го представят – управляващото мнозинство счита, че декларация не трябва да има, заяви Василев.
Той уточни, че всички са имали доброто желание да се помогне, но не се е стигнало до единодушие как точно да стане това.
Стана ясно, че приемането на парламентарна декларация е смятано на неуместно и от експертите от Министерството на външните работи, участвали в консултациите.
Шефът на Дирекция “Близък Изток и Африка” Петко Дойков дойде днес в парламента, за да информира представителите на парламентарните групи за ситуацията в Либия.
Междувременно, по време на посещението си на ГКПП Калотина, на журналистически въпрос уместно ли е да се приема сега декларация за Либия от Народното събрание, премиерът Симеон Сакскобургготски отговори, че “има други начини, по които може да се действа в тази посока”.
От години препоръчвам сдържаност, дискретност и да се работи по тих и последователен начин. Важно е да се преценява каква би била реакцията от другата страна, подчерта премиерът.
Заплахата от налагането на търговско ембарго също беше засегната от журналисти.
Според Сакскобургготски не трябва да се нагнетява напрежението, защото нямаме конкретни доказателства, че това е факт.
Това просто звучи дръзко, заключи министър-председателят.