Децата стават обект на физическо, психическо насилие или пренебрегване най-често в семейна среда. Това сочи статистиката за обажданията на Националната телефонна линия за деца, съобщават от Държавната агенция за закрила на детето.

Следващото място, където малолетните се оплакват от тормоз, е училището. В повечето случаи за насилника се съобщава, че също е дете.

Общо 56 са подадените сигнали за насилие, като при 6 от тях става дума за сексуална злоупотреба.

През януари експертите са провели 1018 консултации и са подали 21 сигнала за деца в риск към отделите „Закрила на детето". Тези сигнали са за физически и психически тормоз, неглижиране или експлоатация на деца с цел просия.

От началото на годината консултантите на линията започнаха да отчитат и случаите, в които деца споделят за суицидни мисли - повишена тревожност, депресивност, мисъл за самоубийство, посочват още от ДАЗД.

През януари в 35 обаждания децата са споделили, че в моментите, в които им се струва, че решение на емоционалните или семейните им проблеми няма, са мислили за самоубийство.

Най-много - 664 деца и юноши, са търсили консултации, свързани с емоционални проблеми - затруднения във взаимоотношенията с връстниците, конфликти между приятели, романтични проблеми като несподелена любов, тревожност, ниска самооценка, следвани от насилието и семейните проблеми.

Запазва се тенденцията около 80% от обажданията да са от тийнейджъри, като 48% са момчета, а 52% са момичета. Продължават да са рядкост обаче обажданията от учители или представители на специализирани институции за деца, отчитат още от Агенцията за закрила на детето.