Австрийският "Ди пресе" публикува обширна статия за проблемите на българския шампион по футбол ЦСКА.
Под заглавие "Бомба в българския футболен бизнес" изданието разкрива причините за провала на "армейците".
Българското общество е разделено не само на бедни и богати, но и на червени и сини, пише "Ди пресе".
С "червените" от "ЦСКА", произлезли през 1948 година от "Клуба на армията", симпатизират най-вече футболните запалянковци с известна доза лоялност към органите на бившата социалистическа република.
Голяма част от феновете на "сините" от "Левски" са противници на бившия режим, .
Понастоящем обаче може да се сложи внезапен край на старата вражда.
Европейският футболен съюз УЕФА отказва да даде на рекордьора ЦСКА лиценз за шампионската лига заради планината от дългове.
С това отборът е застрашен да изпадне във "В" група. Ето защо вторият в класирането "Левски" ще участва в Шампионската лига вместо "ЦСКА".
Подходът към ЦСКА разтърси цялата страна, пише още "Ди пресе".
Футболът в цял свят отдавна се е превърнал в бизнес, в България този бизнес е особено непочтен.
Богати "бизнесмени" купуват и продават традиционни отбори като ЦСКА, Левски, Литекс-Ловеч както им се харесва и не се спират пред каквито и да било бариери.
Трима известни собственици на футболни клубове бяха убити през последните няколко години - бившият собственик на "ЦСКА" и по-късен собственик на "Черно море"- Варна Илия Павлов, както и двамата поредни собственици на "Локомотив"-Пловдив Георги Илиев и Александър Тасев.
Мотивите за убийствата се търсеха най-вече в сферата на бизнеса, а не в спорта. Но тъй като поръчковите убийства не са разкрити, спекулациите продължават, съобщава австрийският ежедневник.
Президентът на "ЦСКА" Александър Томов се страхува за живота си.
Тази седмица той едва успя да се спаси от яростните атаки на феновете на "червените", които искаха да го линчуват. Томов смята, че зад отнемането на лиценза се крие анти-български заговор и твърди, че ЦСКА има приход от три милиона лева.
Последните месеци никак не бяха лесни за Томов, пише "Ди Пресе".
Като подчинен на индийския стоманен магнат Митал задачата му беше да разкрасява ситуацията в "Кремиковци" и "ЦСКА".
В началото на годината той попадна в медиите със съобщения за неизплатени заплати, срещу които работниците на "Кремиковци" протестираха. Протестираха и играчи на "ЦСКА" заради неполучени премии, припомня още австрийският вестник.
JM
на 06.06.2008 в 17:55:26 #10EuroBG отиваш в библиотеката, издирваш въпросните броеве, които съм посочил и ме опровергаваш...
Begemot
на 06.06.2008 в 17:50:02 #9Хосе , благодарско за информацията беше ми много интересно и забавно

EuroBG
на 06.06.2008 в 17:43:23 #8JM Лъжи, лъжи, лъжи! Като викаш: "Всички са маскари" се опитваш да скриеш истината. Колко типично за комуноид. Това че днес Левски е в ръцете на "бизнесмен" от български тип, не променя факта че ЦСКА е създание на партията хранилница и селските интелектуалци наложени в страната от Москва.
JM
на 06.06.2008 в 17:35:43 #7Вестник “Народен спорт”, 26.01.1948: “Вчера в салона на кино “Природа и наука” се състоя годишното отчетно събрание на столичното физкултурно д-во “Левски”. Препълненият салон от дружествени членове, …. Т.п. хор под диригентството на Д.Кръстев изпълни “Шуми Марица”, “Хей славяни!”, български и съветски народни песни, след което Н. Крушовенски – председател на УС каза няколко подходящи за случая думи. По негово предложение, бяха избрани за ПОЧЕТЕН ПРЕЗИДИУМ: Генералисимус Сталин, маршал Тито и м-р председателят Георги Димитров, чиито имена се посрещнаха с продължителни ръкоплескания и възгласи : “Сталин, Тито, Димитров!”, “Сталин, Тито, Димитров!”
JM
на 06.06.2008 в 17:34:03 #6Заглавие във вестник “Народен спорт”, 26.01.1948, понеделник “МИНИСТЪР ЦОЛА ДРАГОЙЧЕВА БЕ ИЗБРАНА ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА “ЛЕВСКИ” Вестник “Народен спорт”, брой 293, 1948: “В новият УС влизат: председател: Цола Драгойчева, подпредседатели: Никола Табаков, Асен Разпопов, Христо Драгански…” Официален сайт на ПФК “Левски” АД: Председателите: 1947-1948 Никола Крушовенски”
JM
на 06.06.2008 в 17:32:11 #5Истината е следната. До 1944 АС 23 е тим на Армията, Лефски на полицията и тайните служби на Гешев. След 9 септември Цола Драгойчева и отговорните другари в БКП решават да направят отбор, който да служи за визитна картичка на режима. И основават пощенски клуб Лефски, след обединение с ПСК. Лефски на Цола бързо се превръща във витрина на Народната власт. За отрицателно време са докарани всички звезди на българския футбол, 20-30 на брой, премачкани са клубовете, позволили си да протестират, и отрочето на БКП започва да ниже титла след титла - 46,47,49,50,53. До смъртта на Сталин навърта 15 - 20 купи и купички. Във време, в което българските клубове тънат в мизерия, лефскарите се тъпчат с пари, стоки, телефони и други дефицитни стоки. Някой от тях забогатяват сериозно. Раздават им се пет-шест цифрени суми. За сравнение премията в ЦСКА при спечелване на първата титла е 20 лева и парче плат. 4 години след идването на новата власт, след обединение на Септември и ЦДВ, се създава и ЦСКА, който е пряк наследник на АС 23. Разликите с формированието на Цола са съществени. Първа разлика - обединението е доброволно, направено е 4 години след смяната на режима и няма връзка с политическата ситуация. Втора разлика - начело на ЦСКА стои армейски генерал, начело на Лефски - Партийната олигархия. Трета разлика - ЦСКА е създаден от офицери, които имат девиз: "Родината над всичко", Лефски след 1944 - от палачите и от Цола. Малко преди създаването на ЦСКА Лефски избира за почетен президент Сталин. Следващите години сините печелят няколко пъти Купата по случай "День рожденя Сталину" и получават лични поздравителни телеграми от своя съветски покровител, които се четат при откриването на сезоните на стадион Юнак в присъствието на хиляди лефскари, ставащи на крака и скандиращи: "Сталин"!, което е отразено в съответната спортна преса за периода до 53та. Със смъртта на Сталин през 1953, настъпва объркване в сините редици и 12 години те не могат да станат шампиони. Но Борис Велчев и партийната номенклатура изплита нова паяжина от интриги и им подсигурява титлите през 1965, 1968, не без помощта на "черните волги" на ДС, обикалящи България преди важни мачове на сините. ЦСКА поема друг път. Гради отбор от юноши на по 18 години, учи младежите да играят футбол. Армейският клуб развива потенциала на талантите и противопоставя тим от истински бойци на подмолността на сините лампи и сивите шлифери. Постепенно, Лефски напълно се вживява в ролята си на отбор на милицята. С ново решение на партията-майка е претопен Спартак. Следва изваждане на Берое от групата, побоища, скандали, позор и вкарване в затвора на играчите, нежелаещи да се присъединят към Л-С. Завършекът на цялата дандания е логичен. На ЦСКА е отредена съдбата да подчинява на волята си европейски шампиони, на Л-С - да губи от Антверпен, Уйпещ и така нататък.
mrasnika
на 06.06.2008 в 17:25:10 #4Антибългарски -заговор
Явно има някакви тъмни сили в тъпата кратуна на тоя лумпен Лупи ама как не са го пребили някаде 
vencho
на 06.06.2008 в 16:56:14 #3Ако Ц.Д беше покровителствала Левски надали чорбата щеше да вземе 9 подред титли м/у 55 - 65а година И преди ЦДНА е имало футбол в България , хич няма да ни липсвате
JM
на 06.06.2008 в 16:42:31 #2мда, лефскрите, противници на режима... ахаха ... отбора на милиционерите и ДС ... Цола Драгойчева им беше покровител след 44-та... молим ви се
Newton
на 06.06.2008 в 16:36:01 #1червените некадърници и мошеници винаги се крият зад "анти-български заговор"