С изпълнение на духов оркестър започна протестът пред Народното събрание.

Всички участници в протеста коленичиха по време на националния химн, който прозвуча на площада пред Народното събрание.

И днес преобладаваща част от протестиращите са земеделци и еколози, които се събраха малко след 11 ч.  

В момента пред Народното събрание има над 500 души, които пеят български народни песни и играят хора.

На площада пред Народното събрание се появи и ламята на корупцията, която е триглава и обикаля около паметника на Цар Освободител. Трима от протестиращите са навлекли зелено наметало, а на главите им има картонени шапки със змейски муцуни.

Полицията е на своя пост зад металните заграждения и следи за реда и сигурността. Ситуацията днес е спокойна, няма стълкновения. Полицията е значително по-малко от предишните два дни.

По бул. "Цар Освободител" в отсечката от Ректората до ул. "Раковски" се движат автомобили. Не е спирано движението.

Протестиращите скандират „Оставка! Оставка!", „Единство!". Паметникът на Цар Освободител е облепен с плакати, сред които: „Срам ни е от вас"; „Тройната коалиция - въздух под налягане"; „На 14 януари се роди българската демокрация".

Между полицейския кордон, опасващ парламента и недоволните граждани на площада няколко от тях са опънали и държат хоризонтално огромно национално знаме и го полюшват в такт с възрожденските песни, с които огласяват митинга си.

Малко след 12,30 часа контактна група от представители на протестиращите влизоха в парламента за среща с Георги Пирински, на когото ще връчат своите искания.  

Преди това те бяха представени на митинга от един от организаторите Борислав Сандов.

Искаме информация и предприемане на мерки за наказване на длъжностните лица за предизвикване на конфликт и употреба на прекомерна сила при първия протест на 14-и, заявяват протестиращите.

Те настояват да получат и копие от полицейските заповеди и да разберат защо в продължение на повече от час органите на реда не предприеха никакви действия спрямо провокаторите и хулиганите.

Искаме видеоинформация от записващите камери на пл. „Народно събрание" и за последвалите събития, заявиха още протестиращите.

Те остро възразиха и за извършваните вчера обиски, недопускане до площада и записване на лични данни.

„Всички представители на органите на реда, които са предизвикали насилие или употреба на прекомерна сила, незабавно да бъдат подведени под отговорност", се заявява още в искането на протестиращите. 

По-рано днес стана ясно, че Столичната община е съгласувала уведомлението за провеждането на протестен митинг и жива верига пред сградата на Народното събрание. 

Протестните действия ще са на 17, 18, 19, 20 и 21 януари от 11.00 до 19.30 ч.

Припомняме, първоначално организаторите на протеста получиха разрешение за провеждането му в рамките на три дни - 14,15 и 16 януари.

Много по-мирно, спокойно, но и с доста по-малко хора започна вчерашният протест пред парламента.

Той продължи около 4 часа, след което организаторите на митинга обявиха, че макар да имат разрешение за мероприятието до 18 часа, той ще бъде прекратен по-рано.

В началото повечето от хората, събрали се пред Народното събрание, бяха представителите на коалиция „За да остане природа в България", млекопроизводители и жители на София, студенти има много малко.

Малко повече от 1000 души протестираха пред Народното събрание. Митингът и вчера започна с викове „Оставка" и „Мафия, но в рамките на нормалното поведение.

За вчера беше насрочено и митинг-шествие на металурзите, организирано от националната федерация "Металургия" - КТ "Подкрепа" и ФСО "Подкрепа" - "Кремиковци".

Митингът в сряда пред парламента на практика бе провален, след като няколкостотин футболни фенове и скинхедс се присъединиха към протестиращите и предизвикаха сериозни сблъсъци с полицията.

Междувременно се появи и сигнал за бомба и с решение на столичното кметство протестът бе прекратен по-малко от два часа след началото му.

При сблъсъците бяха потрошени десетки автомобили, сред които и полицейски, и няколко магазина, нанесени са щети и на два автобуса, пътуващи по линиите 94 и 280. Протестиращите успяха да счупят и два от прозорците на парламента.

Над 170 души бяха арестувани след протеста. Близо 30 души са били ранени. Шестима полицаи и жандармеристи също са били ранени по време на масовите безредици.

Протестиращите отговориха на искането на депутатите за конкретни питания със списък от 35 искания.