Изпълнителна агенция "Морска администрация" придоби две нови баржи, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията. 

Специализираните плавателни средства са предназначени за провеждане на аварийно-спасителни дейности в българо-румънския участък на река Дунав, в случай на възникнали инциденти и бедствия и при операции по ограничаване и ликвидиране на разливи от нефтени продукти и опасни вещества. Те разполагат със специализирано оборудване и ще бъдат позиционирани в пристанищата на Русе и Лом, а обхватът им на действие ще покрива общия българо-румънски участък от реката.

Баржите бяха представени по време на тържествена церемония, на която присъстваха изпълнителният директор на съвместния технически секретариат за Програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България Николета Минку, ръководителят на проекта, по който те са осигурени - Румен Николов, генералният директор на Румънската морска администрация Космин Думитрахе, изпълнителният директор на ИА "Морска администрация" кап. Венцислав Иванов. Кръстник на баржа DSN-R, която ще бъде базирана в Русе, стана заместник-кметът на Общината Златомира Стефанова, а изпълнителният директор на Асоциация на дунавските общини "Дунав" Мария Цанкова - на баржа DSN-L, кояро ще бъде позиционирана в Лом.

Нов кораб, получен по европроект, следи българския бряг на Дунав

Нов кораб, получен по европроект, следи българския бряг на Дунав

Беше закупено модерно оборудване за хидроложки услуги

Обновяването на състава на плавателните средства на ИА "Морска администрация" се осъществява по проекта "Повишаване на транспортната безопасност в общия българо-румънски участък на река Дунав, чрез подобряване реакцията при бедствени ситуации посредством трансгранично сътрудничество" - Danube Safety Net.

С реализацията на проекта се предвижда да се повиши нивото на транспортната безопасност по протежението на българо-румънския участък на Дунав, чрез постигне на по-добра синхронизация на действията при бедствени ситуации на отговорните институции, подобряване на капацитета на спасителните екипи и съкращаване на времето за реакция в случай на бедствие.

Общият бюджет на проекта е 5 699 612,87 евро, от които 85% се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите 15% са национално съфинансиране.