Смятам, че винаги, когато говоря за България трябва да се връщам малко назад. Това е така, защото през следващите няколко седмици ще бъдем свидетели на големи манипулации и ще видим огромни спекулации.

Така коментира в Брюксел предстоящия доклад за страната ни говорителят на ЕК Марк Грей.

Когато говорим за България не трябва да забравяме, че вие сте в период на преход, преход, който е обхванал и много съседни страни от региона. Именно този преходен период води и до голяма част от проблемите, които България има, каза още той.

Въпреки това той беше категоричен, че присъединяването на страната ни към ЕС е било успешно.

По думите му, присъединяването на България към съюза е било правилното действие в правилния момент. Той добави, че членството на страната ни към ЕС е "съдържателно" за самия съюз.

Според Грей България е изключително благоприянта позиция що се отнася до енергийната сигурност в региона, дебата за развитието на Западните Балкани, както и бъдещето на Косово.

Той обаче изказа известна доза песимизъм за това какво се докладва от страна на България пред евроинституциите. По думите на Грей, много често това, върху което се фокусира България е детайла, подробността, а липсва цялостна картина на това какъв път е извървяла, какви промени е осъществила и каква се опитва да направи комисията в този контекст.

Той каза още, че ЕК се фокусира върху нуждите на българските граждани.

Много добре съзнаваме ролята, която има комисията, но в същото време трябва да има ясното разбиране, че комисията не е решение за всичко, категоричен бе той. Грей, добави, че ЕК е постигнала сериозен успех в придвижването на някои области, но по думите му Брюксел не е този, който ще промени българските институции, общество и бъдеще.

Именно поради тази причина ние ще продължим да наблягаме, да настояваме и господин Барозу беше изключително ясен в посланието си, че натискът ще продължи, каза още Грей. Работата на българските институции е да направят нужните промени, категоричен бе той.

Този доклад не е писан само за българското правителство, той е писан за бъдещето на страната, добави той. Ние съдим хората не по думите, а по делата им, заяви още говорителят на ЕК.

По думите му докладът, който се очаква през юни цели да покаже дали и доколко съществува прогрес в борбата с организираната престъпност и корупцията след последната оценка, дадена от комисията в доклада й през февруари.

Що се отнася до скорошните правителствени промени у нас, Грей бе категоричен, че въпросът не опира до личностни смени. Погледнете седмица след оставката на Петков, не видяхте изявление на комисията, което да казва - да, ние я одобряваме или не, заяви Грей.

Това е така, защото винаги сме били изключително последователни в позициите си, каза още той и отново подчерта, че не отделните случаи или индивидуални промени са същностни. Единственото изключение, което направихме, категоричен бе Грей, бе когато имахте двойно убийство.

Тогава вече бяхме длъжни да реагираме и да кажем нещо, допълни още говорителят на ЕК. Но не очаквайте от нас да коментираме отделни оставки, това не е наша работа, заяви още той.

Докладът не е просто лист хартия от ЕК, допълни Грей.

По думите му това, което би било изключително грешно от страна на българските власти е да си кажат, че всичко, което е направено е максималното възможно и процесът на реформиране да спре.

Говорителят на ЕК допълни, че от изключително важност е и примствеността между отделните управленски ресурси у нас, независимо от това кой ще е следващият управляващ.