Това се казва в редовния доклад на Европейската комисия за напредъка на страната ни в преговорите за членство.
Предвижда се в началото на 2004г. да бъде обявена и обща финансова рамка за двете страни.
Ръководителят на делегацията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас уточни, че общият договор с Румъния не трябва да притеснява България, тъй като той не е задължителен и е породен от факта, че се присъединяваме по едно и също време.
Куркулас посочи, че разликата в напредъка на двете страни не е чак толкова голяма (припомняме обаче, че ЕС отказа да обяви, че в северната ни съседка има пазарна икономика).
Той за пореден път увери, че страните кандидатки ще бъдат оценявани индивидуално и че няма дискриминация по отношение на България.
По думите му като цяло докладът е положителен за България. Той потвърждава ангажимента за членството ни в Европейския съюз през 2007 година.
В доклада обаче не е отразено намерението на правителството да приключи преговорите през 2004 г. Като постижение докладът отчита въвеждането на институцията ОМБУДСМАН, постигнатото в съдебната реформа, Конституционните промени, както и реформата в държавната администрация.
В същото време се казва, че остава още много работа в борбата срещу корупцията и трафика на хора, както и в законодателството за правата на децата.
Посочва се, че от предишния доклад досега почти няма промяна по отношение на интегрирането на ромите.
Европейската комисия ни хвали за макроикономическата стабилност, ниската инфлация и намаляващата безработица, но посочва, че за да се подобри доверието в българската икономика, са необходими още структурни реформи.
България се призовава да обърне спешно внимание за привеждането на законодателството за обществените поръчки в съответствие с европейското.
Много добър напредък се отчита в областта на селското стопанство.