Разбрахме, че България не разполага с много време за протакане и се нуждае от стабилност в управлението, от спешни действия на парламента и на правителството за реализация на поетите ангажименти. Така номинираният за премиер Сергей Станишев резюмира изводите от срещата си с генералния директор на дирекция “Разширяване” Фабрицио Барбазо.

Лидерът на БСП акцентира върху най-чувствителните области, по които предстои да се работи: съдебната реформа и най-вече приемането на нов НПК, активизация на борбата с организираната престъпност и корупцията, каквато Европейският съюз очаква от нас и прозрачно и ефективно усвояване на предприсъединителните и присъединителните фондове.

Станишев съобщи, че е информирал госта за политическата воля на Коалиция за България да бъде гарант за стабилността и за осъществяването на законодателните промени и необходимите действия на правителството, които се очакват от Европа.

Напълно сме наясно, подчерта кандидат-премиерът, че разполагаме с много малко време – на 29 август пристигат първите експерти от Европейската комисия, които ще оценят свършеното, а докладът им ще бъде представен на 25 октомври.

За съжаление, добави Станишев, поради действия и бездействия на предишното правителство, имаме да наваксваме в много сфери, но това не е въпрос на наша отговорност.

Установихме много твърда политическа воля, консенсус и желание да се зачита европейският дневен ред, каза Фабрицио Барбазо. Според него обаче парламентът сам не е в състояние да осъществи крайната цел – членството в Евросъюза. Часовникът тиктака, заяви той и допълни, че страната има нужда от силно правителство, което да се състави колкото се може по-скоро.

Европейският съюз не е само абстрактно понятие, категоричен бе Барбазо – става дума за благоденствието на българските граждани.

Той подчерта още веднъж, че след приемането ни в съюза ние ще се възползваме напълно от европейските фондове и помощи, от всички политически, икономически и социални облаги на страните членки.

Това според госта не само ще задълбочи подкрепата на българските граждани за европейската интеграция, но и за политическото ръководство, което е отвело страната в общността.