
Той се появи във Висшия съдебен съвет десетина минути преди края на заседанието, почерпи колегите си с вино и хапки и почти веднага напусна сградата на ул. Съборна, като категорично отказа да отговаря на журналистически въпроси.
Основният му опонент в последния скандал от мандата – председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров, така и не се появи на заседанието на ВСС, както беше обещал.
Бъдещето ще покаже какво може да се очаква от новия главен прокурор, коментира заемалият същия пост преди Никола Филчев Иван Татарчев, който – по думите му - случайно се е оказал пред сградата ВСС точно в края на заседанието.
Татарчев смята, че главното в дейността на обвинител №1 е да се спазва закона и Конституцията.
Той не пропусна да напомни, че все още в Закона за съдебната власт съществува противоречие с Конституцията.
Там е записано, че главният прокурор трябва да се отчита пред министъра на правосъдието и на други места.
Решение на Конституционния съд обаче взето след отказ на Татарчев да се яви пред Народното събрание гласи, че депутатите не могат да искат отчет от главна прокуратура.
Смятам това за правилно, но няма кой да атакува сегашното положение в Закона за съдебната власт, каза бившият обвинител и настоящ адвокат.
Припомняме, в началото на заседанието си ВСС реши да насрочи за утре извънредно закрито заседание, което да разгледа скандала между Никола Филчев, който утре вече няма да е главен прокурор и шефа на ВКС Иван Григоров.
ВСС не взе единодушно това решение, тъй като между членовете му възникнаха разногласия около целесъобразността въпросното извънредно заседание да се проведе именно утре.
Председателят на съвета правосъдният министър Петканов заяви, че е в интерес на държавата заседанието да бъде закрито, тъй като според него ситуацията е много напрегната.
Председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев от своя страна обяви, че при това експониране на скандала от ВСС се очаква час по-скоро реакция.
Прокурорът Николай Ганчев поиска да бъде уточнено с какво ще се занимае съветът – със сигнала за корупция срещу Григоров или с фалшивата епикриза на Филчев.
Министър Петканов заяви, че за да приключи това недоразумение ВСС трябва да разгледа всички документи.
Пловдивският апелативен съдия Радка Петрова припомни, че обичайната практика е при сигнал за корупция случаят първо да минава през съответната комисия, а след това да се разглежда от съвета.
Професор Александър Воденичаров препоръча заседанието да се отложи за следващата сряда, тъй като утре е тържествен ден за българската прокуратура.
Прокурорът Цеко Йорданов заяви, че никак не е добре за България в момент на партньорска проверка (в момента експерти от ЕК са у нас за запознаване със съдебните реформи,бел.ред.) да се провежда извънредно заседание по сигнал за корупция.