В крепостта Калиакра, под подовото покритие на помещение, опожарено в края на XIV в. археолози откриват малко глинено гърне с богато съкровище.
Както стана ясно преди няколко дни, то съдържа общо 957 предмета, от които 873 сребърни и 28 златни монети, 11 апликации и катарами, 28 сребърни и бронзови копчета, 11 златни обеци, два пръстена, от които един златен и четири маниста от скъпоценни камъни и злато.
Археолозите констатираха, че то не включва само сребърни османски монети, а и много български.
Възможно е един от военачалниците на татарите да е събрал откритото на Калиакра съкровище и да ги е скрил под пода на къщата си, малко преди тя да бъде опожарена.
В същата сграда, при проучванията през 2014 - 2017 г. са намерени част от сребърен обков от църковна книга, катарама за колан от бял нефрит, както и колективна находка от 26 медни монети.
От НИМ излагат и първоначалната си версия за откритото съкровище. Според тях всички скъпоценности са били укрити в края на 14 в., по време на някое от драматичните нападения над столицата на Добруджанското деспотство.
Едно от тези събития е описано в една от хрониките от това време, в която е отбелязано, че през 1399 г. татарите от ордата на Актав нападат Варна и други градове по Северното Черноморие. През 1401 г. татарите на Актав, който е бил известен като Добруджанския татар, били разгромени и разселени в различни селища като Провадия, Русокастро и др.