"Грийнпийс" - България и "За Земята" спечелиха делото срещу замърсяването от "Топлофикация - Сливен". Съдът установи, че директорът на Изпълнителната агенция по околната среда, който е издал ново разрешително на въглищната централа, не е направил собствена оценка, за да се увери, че в действителност ще бъдат спазвани законовите норми за замърсяване. Вместо това се е доверил само на документацията, предоставена от теца и, въпреки възраженията на гражданите, не е изискал да бъдат наложени по-строги условия за работата ѝ.

Административният съд София - град взе решението Изпълнителната агенция да преразгледа искането на централата за ново разрешително и да се увери, че ще бъдат прилагани най-строгите правила за нивата на изхвърляните вредни вещества и, че централата няма да създава риск за здравето на хората в района.

Съдът подчертава като пропуск, че възраженията на гражданските организации "Грийнпийс" и "За Земята" относно разрешителното, подадени по време на обществените консултации, не са взети предвид, а резултатът от общественото обсъждане е сведен до формална процедура. Това според съда е недопустимо нарушение на Конвенцията от Орхус, по която Република България е страна и която обезпечава достъпа до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъпа до правосъдие по въпроси на околната среда.

"Няма да преувелича като кажа, че констатацията на съда за неспазване на правилата за обществено обсъждане и невземане предвид резултата от общественото обсъждане е историческа. Това нарушение е едно от най-често срещаните в практиката, но за първи път съдът му отделя такова внимание. Непонятно е защо в много случаи административните органи не се опитват навреме да отговорят на възраженията и коментарите, направени от засегнатата общественост — изпълнението на това задължение би спестило на администрацията много усилия и средства.", коментира адвокат Александър Коджабашев, който защитава позицията на двете екологични организации в съда.

ВАС върна делото за Топлофикация-Сливен

ВАС върна делото за Топлофикация-Сливен

В Административния съд е трябвало да уважат искането на еколозите

Припомняме, на 4 септември 2019 г. от прокуратурата заявиха, че има установен внос на материали за горене в различни тецове.

Това е причината тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров да разпореди проверката на полиция и жандармерия в четирите ТЕЦ-а: "Топлофикация - Перник" АД, ТЕЦ " Бобов дол" ЕАД, "Топлофикация - Сливен" ЕАД и ТЕЦ "Брикел" ЕАД.

Преди две години, тричленният състав на Върховния административен съд (ВАС) върна за ново разглеждане казуса с изгарянето на отпадъци в "Топлофикация- Сливен"