Холандската принцеса Лаурентин ван Оранйе откри днес в подлеза на Софийския университет Европейската седмица на мобилността. Принцесата идва в България за втори път по покана на фондация Credo Bonum.

Тя беше в България миналата година за представянето на детската си книга на екологична тематика „Мистър Фини и светът надолу с главата". Сега тя постави началото на инициативите от Седмицата заедно с посланикa на Кралство Нидерландия Карел ван Кестерен.

На официална церемония бяха открити възможностите за велотурове в Източните Родопи, както и Трансродопският маршрут за велотуризъм, разработен от „Новото тракийско злато".

По време на откриването се проведоха безплатни образователни демонстрации с колела, предоставени от организаторите, на които деца и възрастни могат да научат повече за безопасното придвижване с велосипед в градска среда.

Имаше още кът за четене и оцветяване, в който всеки можеше да се запознае с героите от книжката за деца на Принцесата, а за най-малките бе предвидена интересна работилница с картонени кутии.

Участници и гости в събитието можеха да намерят на щанда на „Новото тракийско злато" много материали за Източните Родопи, туристическа карта, пътеводител и книжка с рецепти от района, както и да си купят местни биопродукти.

Принцеса Лаурентин взе участие в детска работилница, посветена на опазването на околната среда в галерия Credo Bonum на 15-ти септември. Младежи от Екоклуба в Източните Родопи разказаха на принцесата и на децата, които ще участват в работилницата, за Източните Родопи и тяхното невероятно биоразнообразие.

Принцесата е специален съветник на програмата „По-дива Европа" (Rewilding Europe). Една на програмните цели на "По-дива Европа", е "около 2020 година да има 1 млн. ха (10 000 km2) дива територия на десет места в Европа, които обхващат различни региони". Преди няколко месеца Източните Родопи бяха селектирани в списъка на потенциални кандидати за „По-дива Европа".