Унгария е категорична – ако Европа иска да бъде коректна, трябва да предложи членство в Шенген на България. Друг въпрос е дали ще решите да приемете членство в една институция, която в момента умира.
Това обяви унгарският премиер Виктор Орбан, който е на посещение у нас.
След среща с българския си колега Бойко Борисов, Орбан отправи критики към ЕС за отношението спрямо България.
Не е правилно, че Брюксел не признава резултатите ви и не ви иска в Шенген. Не е справедливо, че допълнително изискват още неща от вас. Не е справедливо, че не признават, че при тази бежанска криза България е с най-добрите резултати, отсече Орбан.
Според него стрес тест имало за всички страни по маршрута на бежанците и България се е справила много добре - спазвате ангажиментите си, успяваме да защитим границите си.
Орбан обяви, че е поканил Бойко Борисов на срещата на Вишеградската четворка в Прага на 15 февруари, за да обсъдят формите на сътрудничество, с които държавите могат да са си полезни по бежанските въпроси.
Припомняме, Вишеградската четворка е групата на Унгария, Полша, Чехия и Словакия. В последните месеци на миналата година същите държави отказаха да приемат бежанските квоти на ЕС.
Все повече страни в Европа не могат да изпълнят основния си дълг - да защитят гражданите си. Особено уязвими стават жените. Трябва да защитим не принципите, а хората от тероризма, твърд е по темата унгарският премиер.
За да обоснове тезата си, той даде и личен пример: „В Унгария от 3-годишни ни учат, че ако някой прави нещо лошо на момиче, то трябва да бъде защитено”.
Оказа се, че родният ни премиер също споделя подобна позиция. Поне една крачка можем да направим напред – незабавно да затворим външните граници на ЕС, поне докато досега влезлите бежанци бъдат устроени, категоричен е министър-председателят на България.
Въпреки общата позиция с Орбан, Борисов съзря и разлика между тях – унгарският му колега бил по-смел и „бързо се оградил”.
Месеци наред бе сочен с пръст, а сега за седмици броени държави се оградиха по същия начин. Ако преди месеци ни бяха чули, сега щеше да има няколкостотин хиляди по-малко бежанци, които да трябва да се прехвърлят назад със скъп транспорт, пресметна Борисов.
Пазейки своите народи, мислим и за общата европейска солидарност. Това, че се оказваме прави в момента, не ни носи удовлетворение – проблемът не е решен, той се утежнява, смята българският премиер.
Иначе двамата премиери са доволни от проведения разговор, както и от отношенията между двете държави. Според Орбан унгарските предприятия и фирми, които извършват дейност у нас, се хвалят с честна конкуренция и политическа стабилност.
Отношенията ни се базират на взаимното уважение, което в момента липсва в Европа, в европейската политика. Ние, европейските страни, които по-късно са се присъединили съм ЕС, не бива да сме съгласни с тази некултурност. Всяка страна трябва да уважава другите. Ние винаги сме уважавали България, народа й, управниците й, като сме получавали същото, похвали ни Орбан.
Justice for ALL
на 29.01.2016 в 21:32:53 #8А иначе ЕС не е "окупиран" както се изказваш. Определено е доминиран от САЩ, поради причините, които посочих по-долу. САЩ няма нито желанието, нито възможностите да окупира ЕС - дори и цялата си войска да сложат в ЕС, ще са само 500 хил души, което е крайно недостатъчно. Те Ирак не можаха да окупират, ти за ЕС говориш
Justice for ALL
на 29.01.2016 в 21:30:52 #7SS 3, Прав си, но не на 100% - ЕС в много случаи не се съгласява със САЩ, особено когато става въпрос за сливане на големи фирми, или използване на лични данни за търговски цели. Иначе няма как просто да не се съобарзяват със САЩ, защото: 1. Икономиките са толкова свързани, че не биха съществували отделно. 2. ЕС разчита на САЩ почти 80% във военен план - армиите в ЕС са мижави и не биха могли да се пртивопоставят сериозно на Русия без САЩ. 3. Научният сектор на ЕС е скапан и неукропнен - това е защото държавите не слагат пари заедно на масата за сериозни научни разработки, а в малкото случаи, когато това става, не довършват работата, като пример посочвам проктът Галилео, който ако беше завършен щеше да остави Джи Пи Ес в историята. 4. Ако не беше САЩ, сега нямаше да има Западна Европа, защото руският бутуш отдавна щеше да е там, с изключение може би единствено на Великобритания. Без план Маршал, жална им майка щеше да е за държави като Германи, Франция, и Италия.
Justice for ALL
на 29.01.2016 в 19:44:15 #6Орбан е прав за всичко. Определено няма смисъл да влизаш в някакъв съюз, където членовете не спазват правилата. То това не е съзюз, а анархия, в която всеки дърпа чергата към себе си. ЕС има няколко проблема: 1. Липса на общ език - ако искат да има истинско движение на работна сила, трябва да има един език и на него да се говори във всички офиси в Европа, БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ. Проефесионалните сертификати трябва да се станртизират и издават само на този език. Има много други подробности разбира се. 2. Ненужни национални правителства - това е излишна бюрокрация, която е показала, че не може да работи. Трябват експерти на ниво ЕС, войска на ниво ЕС, данъци, и бюджет на ниво ЕС. Всичко останало е бошлаф и само ще повтори сценария на Гърция. 3. Трябва да се стартират иновационни научни разработки и бизнесът да плати за тях. Иначе ЕС винаги ще е след САЩ в това отношение.
illuminat
на 29.01.2016 в 14:19:40 #5Шенген менген какво значение има за пенсионера с 200 лева пенсия или работещия беден с 500......Мизерна БГ ще си остане мизерна . ТАка че дали на някой му пука за щенген ....? А като приемете Еврото тогава наистина ще лъсне мизерията кенефа .
гошо търсенето
на 29.01.2016 в 13:49:33 #4важното е да се влезне , па къде , как - нема толкова значение
Само е ясно защо е важно да влезнеме - ако не влезнеш - как ще излезнеш?!?
MAYOPA
на 29.01.2016 в 13:00:03 #3Еми в Шенген ще влезе България! Няма да влезе в евразийския потурнак я!
el viejo
на 29.01.2016 в 12:45:26 #2Орбан си гони неговите интереси и бълбука нашият Премиер! Какво значи Шенген умира? Това думи на Европейски лидер ли са? Ако Шенген умре, това значи, че и ЕС вече няма да това, което е съгласно Лисабонският договор, а нещо съвсем друго! Сигурно ще има ЕС на две нива. Едното старите 12 държави и Второ в което ще влизат Вишеградската четворка и влезлите други след 12-те до Вишеградците плюс Румъния! Нас, май, никой за сега не ни иска и навярно Орбан го е съобщил на Премиера. Може би, САЩ пак ще ни набута във второто ниво с авторитета си! А, ако Вишеградци не ни щат упорито, САЩ ще ни осигури договор за Икономическо и Военно сътрудничество с Турция, за да се грижи тя за нас! Вече има в тази насока стъпки и то сериозни, ако забелязвате - Турция ще пази Въздушните ни и морски граници, на първо време, май!
Тохо
на 29.01.2016 в 12:35:24 #1За разлика от продажника ББ, стоящ в поза партер, винаги готов да поеме страп-он-ите на виктория нюланд и ангела меркел, Орбан се ръководи от интересите на народа си. Респект!