Задължително имплантиране на микрочип в домашните любимци се опитват да въведат със закон, съобщи Николай Алексиев управител на фирмата „Микрочип" ЕОД.

Той увери, че процедурата е безопасна за животните, като няма опасност от разместване на устройството. Самият микрочип е без батерия и се активира с приближаването му до специален скенер.

Предимствата на микрочипа са лесно намиране и идентифициране на домашния любимец и лесна връзка между стопанина и ветеринарните клиники.

Ще бъде създадена онлайн база данни, в която ще бъдат регистрирани всички собственици на домашни любимци с имплантирани чипове, като в системата всеки ще има своя персонална уеб страница.
В сайта ще бъдат създадени профили на всички ветеринарни клиники с детайли за работното им време и предлаганите в тях процедури.

В базата данни всеки собственик ще получава автоматични напомняния за предстоящи интервенции и също така ще има списък с всички предишни извършени манипулации.
Достъпът до системата ще бъде денонощен и ще се съхранява всяка информация за домашните любимци в случай на загубен паспорт.

Алексиев поясни, че подобен модел на работа вече успешно се използва във Франция, Германия и Австралия.

Поставянето на чипа ще бъде с приблизителна цена около 10 лв., като годишната такса за неговата поддръжка ще бъде приблизително два пъти по-малко.

Процент от общата събрана сума ще се дарява на неправителствени организации, които се занимават с грижи за животните.

На въпрос дали проектът е обсъден с организациите за закрила на животните Алексиев отговори, че позицията им не е съгласувана, но иновативната платформа би имала изцяло позитивни резултати.