
Той обаче потвърди, че италианският магистрат Фердинандо Еспозитиво и италианската парламентарна комисия е поискала от нашето вътрешно ведомствмо и още три български институции информация за покушението.
Запитването е предадено чрез нашия посланик в Рим.
Петканов обаче обясни, че италианската страна се интересува най-вече от кореспонденцията между Държавна сигурност и ЩАЗИ. Министърът заяви, че доколкото той е запознат, такава информация е искана от комисията "Андреев" от техните германски колеги. Отговорът от Берлин е в ДКСИ в заключена стая, добави Петканов.
Според него той няма как да го оповести, тъй като МВР не е искал подобна справка и тя не е минавала през "6-ти септември" 29.
Вътрешният министър деликатно прехвърли топката в полето на законодателната власт, като обясни, че по решение на Върховния административен съд е ДКСИ не е правоприемник на комисията на Методи Андреев и архивът на последната може да се отвори само чрез законодателни промени или решение на парламента.
Министърът на вътрешните работи обаче смята, че ако италианските служби смятат, че в тези документи има някакви данни, "най-лесно и най-приемливо" за тях е да се обърнат към ЩАЗИ, т.е. към автора на отговора, а не към адресата. Петканов обеща в началото на другата седмица да свика пресконференция по темата “Архив на МВР”.
Извън тази тема вътрешният министър обави, че лидерите на политически партии нямат нужда от допуск до класифицирана информация, тъй като те няма да имат достъп до архивите на МВР, а ще получават единствено краен резултат.
Проверката за съпричаствост на кандидат-депутатите към дейността на бившите служби ще се извършва от вътрешното ведомство, резултатите ще се докладват на ДКСИ, а от комисията на Цвета Маркова ще информират политическите лидери.
Партийните ръководства, каза Петканов, ще преценяват как да постъпят със своите кандидати, ако те са свързани с ДС.