Намаляването на парите за прокуратурата не било наказателна акция. В това бе категорична пред журналисти в кулоарите на Народното събрание министърът на правосъдието Надежда Йорданова.

Това е нещо, което се коментира между първо и второ четене, правят се предложения в различни аспекти, а конкретното предложение не е обсъждано с Министерството на правосъдието, каза тя.

"Това не е наказателна акция. Става дума за по-ефективно разходване на бюджетните средства. Нека кажем ясно - бездействието на прокуратурата струва скъпо", остра бе тя. И даде пример - България е сред лидерите в Европа по брой прокурори на глава от населението. А разходите на прокуратурата за несъществени дейности като почивни бази например превишавали с много тези на всички останали съдилища.

Христо Иванов: Докато Гешев е прокурор, ще търсим постоянно отчетност

Христо Иванов: Докато Гешев е прокурор, ще търсим постоянно отчетност

Отпусканите пари трябва да бъдат обвързани с ефективността на прокуратурата

Харчим също и най-много за правосъдие в целия ЕС. "А виждаме ли правосъдие?", реторично попита Йорданова. Шефът на правосъдното ведомство обаче отказа да заеме категорична позиция относно намерението на властта да прехвърли част от парите за прокуратурата на Националния институт по метеорология и хидрология. "Ще се запозная и ще взема становище. Няма да спрем да питаме за повече прозрачност и ефективност", уклончива бе тя.

Малко по-късно след заседание на Бюджетната комисия в 47-ия парламент вицепремиерът и финансов министър Асен Василев заяви, че България има най-големия бюджет за съдебна власт като съотношение от Брутния вътрешен продукт (БВП) от целия ЕС.

При нас е 0,7% от БВП. Средно за ЕС е 0,3%, изтъкна Василев

Няма политически натиск, това че парламентът е взел такова решение, е право на парламента - отговори Василев на обвиненията на главния прокурор Иван Гешев за намаляване на парите за прокуратурата.