С по-малко документи ще се кандидатства за семейни помощи за деца и за помощи по Закона за закрила на детето. Това стана ясно днес на Министерски съвет. С промени в нормативни актове правителството облекчи процедурите за кандидатстване за този вид подкрепа.
С това решение Правителството цели да намали административната тежест за гражданите и да подобри качеството на предоставяните административни услуги.
Сред документите, които вече няма да са нужни при кандидатстване за помощи, е и удостоверение за раждане на детето, вече не се изисква и удостоверение за семейно положение. Дирекциите "Социално подпомагане" ще получават необходимата информация по служебен път. Отпада също необходимостта за представяне на копие от влязло в сила съдебно решение за развод. Документът ще се изисква само в случаите, в които дирекции "Социално подпомагане" не могат по служебен път да получат тази информация.
Броят на нужните документи при кандидатстване за помощи по реда на Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, също е намален. Вече няма да се изисква копие от акта за раждане на детето, не е нужно представянето на заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" или решение на съда за настаняване на детето извън семейството.
В тези случаи необходимата информация също ще се осигурява по служебен път чрез справка в националната база данни "Население".
Проверката на актовете, с които е предприета мярка за закрила, също ще е служебна. За кандидатите за приемни родители се премахва изискването да представят документ, удостоверяващ, че не получават месечни социални помощи по реда на Закона за социално подпомагане.