Омбудсманът Мая Манолова влиза в битка срещу двойните стандарти на европейско ниво. Тя подава петиция до Европейския парламент. Целта е да се покаже, че българите не приемат наличието на двойни стандарти на хранителните продукти за страните от Западна Европа. Тя ще настоява еврозакон да определи стандартите. Тази заявка Манолова направи по време на дискусия в Народното събрание по темата за различните храни в отделните държави на ЕС.
От изявлението й стана ясно още, че в момента има изисквания продуктите да са безопасни и на етикетите да бъде отразено съдържанието им. В същото време няма забрана за продаването на един и същи продукт с различни показатели в различните страни.
"Аз съм категорична, че е нужна промяна в Европейското законодателство", обяви Манолова. Общественият защитник настоява да се забрани продаването на стоки с една и съща марка, но с различно съдържание в различни точки на Европа. Омбудсманът иска да бъде създаден ясен механизъм за контрол. Манолова ще се бори и за сериозни санкции срещу нарушителите на тези правила.
"Позицията ми на национален омбудсман е пределно ясна - наличието на двойни стандарти на храните е не само дискриминация, но и обида за българските граждани", заяви тя.
В момента сме заплашени от това към "Европа на две скорости" да се добави и "Европа на два стандарта", подчерта общественият защитник.
Тя е направила анализ на стоки в София, Берлин и Виена. Оказва се, че има храни, включително такива за деца, които в София са с доста по-висока цена. Например едно конкретно детско пюре в София се предлага с по-високо ниво на съдържание на олио (3,4%, за сравнение на Запад е 0,9%) и по-висока цена от тази в Берлин и Виена. Най-популярната газирана напитка пък в страните на Запад се произвежда със захар, а в България с фруктозо-глюкозен сироп, показва анализът.
"Въпросът с двойното качество на хранителните продукти може да бъде решен само с единна европейска регулация", е позицията на земеделския министър Румен Порожанов. Той припомни, че повереното му ведомство е направило анализ на храните. Какво се оказва - има обезпокоителни завишения в някои от детските храни и в някои от шоколадовите изделия - между 30% и 70%. "Безспорно не трябва да съществува двойно качество, но това законово не може да бъде уредено, без да има единна европейска регулация",смята Порожанов
berdzh-vartanyan
на 18.09.2017 в 16:51:10 #3Като чуеш за дикриминация и двойни стандарти от устата на политици или омбудсмана,все едно че всеки има мнение,даже и разбира от футбол. Моля подгответе се внимателно и задълбочено или поканете специалисти .с опит и знания,след това подхванете темата.А направете една задълбочена проверка за всичко каквото се произвежда от родната хранително- вкусова промишленост.Позволявам си горните упреци,понеже съм дългогодишен специалист и знам.какво сме произвеждали и сега какво се предлага по рафтовете.Пълна бутафория за някой .Но спирам до тук!!!
svetlo
на 18.09.2017 в 16:50:45 #2Мая хубаво тръгваш, но ще те спрат. Защото както е известно приеха ни в Европа за да си внасят некачесствените храни така наречени брякувани храни. Техния контрол върху храните като не удобри продуктите и вместо произеодитела да ги изхвърли ги продава в България. Затова забравиха наше производство за да внасяме боклуците на Европа. Така е с хранителните продукти така е и с техниката която все е чукната огъната одраскана и т н. Както по него време писаха: БЪЛГАРИЯ Е СМЕТЕЩЕТО НА ЕВРОПА БЪЛГАРИЯ БЕЗ БОЙКО БОРИСОВ, ЦАЦАРОВ И ПЕЕВСКИ БЪЛГАРИЯ БЕЗ ГЕРБ И БСП БЪЛГАРИЯ БЕЗ ЦИГ_АНИ БОЙКО БОРИСОВ И ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ В ЗАТВОРА НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД МУ ТРЯБВА ЧЕСТНО И СПРАВЕДЛИВО ПРАВИТЕЛСТВО
babaiaga
на 18.09.2017 в 16:21:07 #1Ами двойните стандарти в заплатитие - кога ще ги погледнат?