В тяхното проучване се казва, че децата, които се занимават с чистене заедно с бащите си, вероятно ще бъдат по-приспособими към живота и социалната среда. В изследването на участвали 3563 деца и техните родители пише Daily Telegraph.
Никого не удивил фактът, че мъжете вършат по-малко домакинска работа от своите съпруги, но учените открили, че те по-лесно се справят с пазаруването, взимането на децата от училище, както и с готвенето и чистенето. По този начин бащите прекарват с децата си около 3 часа през уикенда, което е доста повече време, от отделяното от бащите от предишни поколения.
Когато мъжът върши домакинска работа, той обучава децата да помагат и ги възпитава в “демократичните семейни ценности”, твърди социологът Скот Колтрейн, шеф на изследователския екип. По-рано мъжете смятаха, че жените им са длъжни да поемат всичките отговорности по дома и възпитанието на децата, но сега жените работят почти наравно с тях и мъжете поема допълнителни домашни ангажименти.
Доктор Джон Готман от Университета “Вашингтон” в Сиатъл коментира, че ако мъжете помагат в къщи, жените са подложени на по-малко стрес заради необходимостта да търсят баланс между домашните задължения и работата. Те смятат помощта на своя партньор за проява на любов и изпитват към тях по-силно сексуално влечение, пише електронното издание NEWSru.
Британски психотерапевти обаче описаха нов синдром – комплекс на Атланта, който поразява мъжете, които съчетават работата, изискваща голяма себеотдаване, и родителските задължения. Джек Съливан, учредител на организацията Fathers Direct и редактор на списание “Татко” коментира, че днешното поколение бащи се сблъсква с огромни социални промени. Те имат трудна работа и много често помагат в къщи, което неизменно води до стрес, смята той.