Toва е един функционален образователен ценз. И преди сме повдигали това нещо, то е свързано с онова, което много хора ясно поставят и на улицата - честни избори. Ще се изнамерят и други технологични средства, за да бъдат обучени хората, които са неграмотни или са си продали гласа, но това е първата стъпка към нещо, за което отдавна говорим".
Така коментира за "Денят ON AIR" зам.-председателят на ВМРО доц. Милен Михов предложението за промени в бюлетините и проблемите с избирателната система.
За него не е нормално избирател да може да запомни номер на бюлетина, с която да гласува, но да не може да прочете написаното върху нея.
Трябва да се гласува за личност, не за номер. Това ще реши и проблема "16/16".
Според него, това не е панацея, за да се реши проблемът с купуването на гласове, както и с неграмотността, но е важна първа стъпка.
Очакваме подкрепа от всички, които искат честни избори. Личните ни разговори с колегите са едно, но на партийно ниво вече е друг резултатът, призна той.
Не виждаме проблем и за другото ни предложение - местните избори.
Припомняме, че от ВМРО поискаха при избори квадратчето "Не подкрепям никого" да не се брои при избор за кмет и кметове на кметства.
Те настояват номерът да отпадне и да остане в бюлетината само името на партията и кандидата.
Аргументът му е, че у нас образованието до 16 години е задължително и не може българските граждани с избирателни права да не могат да четат. Кметство да може да се образува при наличие на 200 жители в населено място, искат още воеводите.
Относно машинното гласуване, Михов не е съгласен с БСП, че те гарантират невъзможността вотът да бъде купен. Възможни са дефекти, манипулации, това усложнява работата. Той направи уговорката, че не иска да влиза в технически подробности по темата, защото те не са толкова важни.
Но не може да се обобщава също, че който е против машините, е против купения вот.
Проблемът е и цената, не скри той.
Но по какъвто и начин да решим накрая да се гласува, то най-важното е българският избирател.
Според Михов, протестите, които вече 65 дни се провеждат в страната, не са социални, а политически и вероятно - платени.
Протестът не е един, няколко са, уточни Михов.
Имаме ясно изразени политически ментори, имаме говорители на протеста, а има и хора, които стоят в сенките и храстите. Не можем да обобщим, че протестът е платен, но провеждането на такива мащабни събития изисква финансиране, смята депутатът.
Повече пряка демокрация - по-добре за хората, счита Михов.
Кастело Белведере
на 12.09.2020 в 00:58:30 #2Т.нар. патреотчета имат две-три точки -мантри,с които манипулират и ухажват гласоподавателите, дотам им стигат късогледите оченца. То си е яко невежество отвсякъде да си внушаваш, че може да превъзхождаш някого по нещо си; още сто животеца не биха им стигнали да вдянат, че хората са различни и в това е богатството на живота (има един строй, дето се опитва да направи хората по калъп, ама се сгромоляса славно). Живи и здрави, да ни разсмиват още.
emilioner
на 11.09.2020 в 22:48:47 #1Аргументът му е, че у нас образованието до 16 години е задължително и не може българските граждани с избирателни права да не могат да четат. Нагла работа.Ми да им ограничим всички права,тогаз. Така му се стекъл животът на ма.нгото че останал неграмотен и поради това, дай да го направим роб. Няма право на шофьорска книжка,няма право на работа,няма право да избира кой да го представлява? Направо прангите и да ходи да копа лозето да смърт.