Министерството на околната среда и водите (МОСВ) предлага нови мерки за биоразнообразието в Плана за възстановяване и устойчивост. Целта на предложената инвестиция е да допринесе за Зеления преход на България. Мярката е и в изпълнение на Стратегията за биоразнообразие на ЕС до 2030 г. чрез възстановяване на потенциала на екосистемите за поглъщане на въглерод и способността им да произвеждат по-добри услуги и стоки. МОСВ изпрати това предложение до заместник министър-председателя по управление на европейските средства Атанас Пеканов и до дирекция "Централно координационно звено" в администрацията на Министерския съвет.
"Чрез новото предложение ще се осигури свързаност на мрежата "Натура 2000" с възстановяване на традиционни ландшафти и създаване на екологични коридори. Ще има възможност за възстановяване на ключови за климата екосистеми като влажни зони, сладководни и речни екосистеми, блата и торфища. Ще се изпълняват също така консервационни и образователни мерки за опазване на местни защитени видове и устойчиво развитие на зоологическите градини", разясни зам.-министърът на околната среда и водите Емилия Тончева. Заложени са дейности по опазването и съхранението на горските генетични ресурси във връзка с адаптация към климатичните промени, картиране на старите гори в недържавните горски територии, както и намаляване на негативното влияние на пожарите върху биоразнообразието.
"Възстановяване на ключови за климата екосистеми в изпълнение на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие и целите на Европейската зелена сделка" - индикативната стойност на проекта е 134,830 млн. лв. с ДДС;
"Интегриране на екосистемния подход и прилагане на решения, базирани на природата в опазването на защитените зони от мрежата Натура 2000" - индикативна стойност 71,292 млн. лв. с ДДС;
"Цифровизация за комплексно управление, контрол и ефективно използване на водите" - индикативната стойност на проекта е 32 млн. лв. с ДДС.