Безмитните магазини и бензиностанции ще бъдат закрити един месец след обнародване на измененията в Закона за безмитната търговия, съобщи БНР.

След това те ще продължат да работят като останалите търговски обекти, като начисляват върху стоките си данъци и мита.

Това приеха депутатите от бюджетната комисия, която разгледа предложенията за промени в закона преди да бъдат внесени на второ четене в парламента.

На днешното заседание депутатите от бюджетната комисия решиха, че безмитните магазини и бензиностанции ще могат да продължат да работят като начисляват налози въпреки становището на Министерския съвет, че те трябва да бъдат закрити.

Аргументите на народните представители посочи председателят на бюджетната комисия Румен Овчаров.

"В крайна сметка ние в България сме свикнали, тъй като не можем да си измием ръцете, направо да ги режем. Няма никакви забележки от страна на ЕС и от който и да било от нашите партньори по отношение на превръщането на тези фрийшопове в нормални магазини, каквито има в цялата страна", коментира Овчаров.

От своя страна заместник-финансовият министър Кирил Желев отново подчерта, че безмитните магазини и бензиностанции трябва да бъдат затворени.

"Държа на становището на Министерски съвет, че Граничните контролно-пропускателни пунктове имат основна цел и предназначение - да осъществят граничния контрол и в конкретния случай става дума за граничен контрол, което е свързано и с външната граница на ЕС", категоричен е Кирил Желев.
Въпреки че се предвиждаше безмитните магазини да продължат да работят като такива 3 месеца, след като се обнародва закона, депутатите намалиха този срок на 1 месец.

Също един месец ще продължат работа и безмитните бензиностанции, които трябваше да преустановят дейността си веднага след влизането в сила на промените.

Тези промени обаче не са окончателни и предстои да бъдат гледани на второ четене в парламента.