Етикетът на пчелния мед трябва да указва страната или страните на произход, където е бил добит продуктът. Това е записано в наредба, която бе приета днес от Министерският съвет.
Тя регламентира изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация, като целта е да се защитят здравето и правата на потребителите, да бъдат улеснено свободното движение на пчелния мед и достъпът до висококачествени продукти. Разпоредбите не са нови, а са прецизирани и съобразени с промените в европейското и националното законодателство, и по-специално Закона за храните и Закона за управление на агрохранителната верига, съобщават от Правителствената информационна служба.
С наредбата се определят изискванията към състава, характеристиките, наименованията на пчелния мед и към етикетирането.
Когато пчелният мед се пуска на пазара като отделен продукт или се влага в продукти, предназначени за консумация от човека, не се допуска добавянето на хранителни съставки, хранителни добавки или добавянето на друго освен пчелен мед.
Пчелният мед не може да съдържа несвойствени за състава му органични и неорганични примеси, да има чужд вкус или мирис, признаци на начална ферментация, изкуствено предизвикани промени в киселинността и не трябва да е бил нагряван по начин, който да разрушава или значително да деактивира естествените му ензими. Поленът и съставките, характерни за пчелния мед, с изключение на филтрирания пчелен мед, не трябва да се отстраняват, освен когато това не може да се избегне при пречистване.
При етикетирането на пчелен мед се спазват изискванията на Регламент (ЕС) № 1169/2011 на ЕП и на Съвета от 25 октомври 2011 г. за предоставянето на информация за храните на потребителите и на Наредбата за предоставянето на информация на потребителите за храните, приета от Министерския съвет и обнародвана в ДВ през 2021 г.. На етикета трябва ясно да се оказва в коя страна или страни е бил добит пчелния мед.
Промените целят да ограничат нарушенията и да се повиши ефективността на извършвания контрол.
Предвижда се постановлението да влезе в сила в 14-дневен срок от деня на обнародването му в "Държавен вестник", тъй като е необходим срок за запознаване и адаптиране на бизнес операторите и контролния орган към изискванията на наредбата.