Частично слънчево затъмнение ще можем да наблюдаваме днес от територията на България.
Пълно ще бъде затъмнението в Канада, Северна Европа, Русия и Северозападен Китай.

Природното явление ще може да се види в България от 12.26 часа до 13.41 часа.
В 13.04 часа ще бъде максимума на частичното слънчевото затъмнение.

Това каза Петър Духлев - ръководител на сектор „Слънце" в института по астрономия към БАН, цитиран от БНР.
Едва една десета от слънцето ще бъде закрито от луната.

Заради малката площ на страната разликите в продължителността на частичното затъмнение в различните части на България няма да са съществени.
Тъй като сянката на луната се движи от запад на изток, за градовете, които са на изток от София, то ще започва по-късно.

Затъмнението на слънцето започва от Северна Канда, след което сянката на луната преминава през Северна Гренландия, Северния ледовит океан, през Сибир, Западна Монголия и ще завърши в Северозападен Китай.

Слънчевото затъмнение не трябва да се наблюдава с бинокъл или друг оптичен уред, поради опасност от изгаряне на ретината и необратимо увреждане на зрението. Трябва да се използват специални очила за наблюдение на слънцето и филтри, ако наблюдаваме с някакъв оптичен уред.

Пълно слънчево затъмнение в България наблюдавахме на 11 август 1999 г.

Следващото пълно слънчево затъмнение, наблюдавано от нашата страна ще се случи на 3 септември 2081 г. За една и съща област, пълното слънчево затъмнение се случва на 300-400 години.

АП съобщи, че пълното слънчево затъмнение ще може да с е наблюдава в интернет, където ще бъде качено от астрофизика на НАСА Фред Еспенак. От 1970 г. той проследява феномена в различни кътчета по света.