Ръководителят на Пентагона Пийт Хегсет отправи критики към Пекин заради засилването на "дестабилизиращите действия" в Южнокитайско море, съобщава "Ройтерс".
Той се ангажира да подкрепи страните от Югоизточна Азия с технологии, които да им помогнат да реагират съвместно на китайските заплахи.
На втория ден в Куала Лумпур, изпълнен със срещи, включващи многостранни разговори със съюзниците Австралия, Япония и Филипините, Хегсет предложи на министрите на отбраната на АСЕАН изграждането на споделена осведоменост за морската област и заяви, че Китай е проявил липса на уважение и е заплашил техния териториален суверенитет.
"Вие го преживявате от заплахите, пред които всички сме изправени от агресията и действията на Китай в Южнокитайско море и другаде", подчерта той.
"Трябва да развием съвместните си способности за реагиране и това включва възможността да наблюдаваме морското поведение и да разработваме инструментите, които ни позволяват да реагираме бързо, като гарантираме, че който е обект на агресия и провокация, по дефиниция не е сам", допълни Хегсет.
"Никой не може да прави иновации и да се мащабира като Съединените американски щати и нямаме търпение да споделим тези способности със съюзници и партньори", изтъкна той.
USD
CHF
EUR
GBP
Ачката
на 01.11.2025 в 15:03:22 #1Ах този агресивен Китай!
Колко държави унищожи - Сърбия, Либия, Сирия, Ирак, Афганистан!
: