Щъркелът е възприеман като щастлив символ на здраве и късмет. Село Белозем пък е известно като Европейското село на белия щъркел в България. Получава тази престижна титла през 2005 г., когато селото е номинирано от сдружение "Зелени Балкани" и се присъединява към Мрежата на европейските села на щъркелите. Районът на Белозем привлича щъркелите още от най-дълбока древност и приютява тяхна колония до ден-днешен.
За да помогне за опазването на природното богатство на Белозем - щъркелите, Народно читалище "Просвета 1909" решава да заложи на модерните технологии и да изгради видеонаблюдение на щъркеловите гнезда. Програмата "Ти и Lidl за по-добър живот" се доверява на местната инициатива и решава да подкрепи проекта "Опазване и популяризиране на щъркелите в Белозем - Европейското село на белия щъркел в България"
"Читалището е дългогодишен партньор на местната общност. Заедно стигнахме до извода, че белият щъркел, колкото и да е популярен в селото, има нужда от нашата помощ, за да оцелее", разказва Христина Клисурова, съмишленик на НЧ "Просвета 1909" за възникването на идеята за проекта. "Същевременно колкото повече се дава гласност на такива инициативи и местни съкровища като белия щъркел, толкова повече се развива самото населено място."
В Белозем забелязали, че има нужда от допълнителни платформи за загнездване на щъркелите, защото все повече млади двойки идват там да отглеждат семействата си. Чуждестранният опит им показва, че в такива случаи видеонаблюдението е подходящ начин за проследяване историята на птиците в гнездата, които обитават, и е атрактивно и за местните жители, и за туристите. Така решават да сложат камери в част от десетките щъркелови гнезда в Белозем. Видеонаблюдението е както в съществуващи, така и в новоизградени изкуствени гнезда. Три от тях са разположени точно върху покрива на читалището.
Всеки, който отиде в посетителския център там, може да наблюдава чрез камерите в реално време семейния живот на белия щъркел, грижата и храненето на малките. "Това има и образователен ефект, защото хората виждат, че освен красиви и свързани с много митове, тези птици са полезни на хората. Това помогна и на щъркелите, и на хората да ги опознаят по-добре", споделя Христина Клисурова. Заради видеонаблюдението се увеличава броят на туристите в селото, защото са малко местата, където може непосредствено да се наблюдава животът на птиците. А уебсайтът по проекта популяризира селото и на практика от всяка точка на света може да се научи за съдбата на щъркелите и живота им в селището Белозем.
"Казваме, че Белозем е българското европейско село на белия щъркел, но в България има много села с двойки щъркели и всяко се гордее с присъствието на тези птици. Имаше нужда да се съберат представители на всички тези малки общности и да обменят опита си за подпомагане на птиците и за бъдещото им опазване и развитие", допълва Христина.
![Снимка 536812](https://webnews.bg/uploads/images/12/6812/536812/640x.jpg?_=1624888126)
Източник: Сдружение “Природен парк Сакар“
Според нея малките местни общности и неправителствени организации, подобно на партниращата в проекта организация "Зелени Балкани", имат шанс, благодарение на програмата на Лидл България, да реализират своите проекти с акцент върху живота на местните хора. "Голяма част от реализацията на нашия проект е осъществена с участието на местното население. Това ни дава допълнителен опит и смелост да продължаваме да търсим възможности да реализираме нашите идеи."
"Ти и Lidl за по-добър живот" е най-голямата социално-отговорна инициатива на Лидл България, която компанията стартира през 2017 г., и има за цел да помага на хората в различните региони от страната да водят по-качествен и пълноценен начин на живот, като подкрепя проекти в три ключови области: образование, култура и историческо наследство и околна среда. Инициативата се реализира съвместно с Фондация "Работилница за граждански инициативи" и Български дарителски форум.