Над 28 са знаковите съдебни дела в България, които се следят от Европейската комисия.
Това коментира министърът на правосъдието Миглена Тачева по време на изнесеното заседание на ВСС, което се провежда в курорта "Ривиера", край Варна.
Сред делата с висок обществен интерес са процесите срещу Маргините, срещу бившия шеф на „Топлофикация" Валентин Димитров, поръчковите убийства, както и злоупотреби по САПАРД.
Движението на делата се следи и от назначена работна група към Висшия съдебен съвет, поясни правосъдният министър.
Тя каза още, че там където има нередности, се търси и дисциплинарна отговорност.
Искаме да се възобнови практиката, на тримесечие да се обсъждат оправдателните присъди, каза председателят на Варненския апелативен съд Виолета Бояджиева. Искането бе подкрепено и от прокурорите.
gruhhhh
на 10.11.2008 в 10:06:50 #3емир, тръгвам на лов за вреден дивеч
emir_kj
на 07.11.2008 в 17:35:46 #2Преди 9 години България ратифицира конвенцията за малцинствата и е редно да започне да се прилага. Рамкова конвенция за защита на националните малцинства е Ратифицирана от 38-o Народно събрание със закон, приет на 18.02.1999 г. - ДВ, бр. 18 от 1999 г. Издадена от Министерството на външните работи, обн., ДВ, бр. 78 от 3.09.1999 г., в сила за Република България от 1.09.1999 г. Съгласно тази конвенция ,малцинствата имат право да използват езика си в администрацията ,включително и парламента.
R_umen_
на 07.11.2008 в 17:29:49 #1Европейският съд по правата на човека осъди България заради арестуването на мъж, който поискал оставката на бившия министър на правосъдието Теодосий Симеонов, предаде Франс прес. 37-годишният Александър Канджов бе арестуван през 2000 г. в Плевен, след като нарече министъра "топидиот" и събра хиляди подписи под призив за оставката му. Тогава плевенската прокуратура получи жалба от Симеонов за "оскърбление" и "хулиганство". Мъжът набързо бе задържан под стража за 72 часа и четири дни по-късно - пуснат под гаранция. Обвинението в оскърбление бе свалено, но през 2001 г. той бе осъден условно за хулиганство. През 2002 година Кенджов бе окончателно оневинен. В Страсбург тъжителят по делото заявил, че арестуването и задържането му под стража са били незаконни. Сега Европейският съд по правата на човека постанови, че задържането под стража на тъжителя, който бил "арестуван за леко закононарушение, извършено без насилие", е незаконно, а обвинението в хулиганство - лишено от основание. Съдиите отбелязаха, че с това, което е направил, тъжителят единствено е упражнил "правото си на свобода на словото". Българската държава е осъдена да плати на тъжителя 4000 евро за нанесени морални щети и 2000 евро за разноски по делото. Бившият правосъден министър от кабинета на Иван Костов неведнъж е попадал в центъра на шумни скандали. През ноември 2000 г. наричаният от медиите "министър недоразумение" удари фотограф в Боровец. Фоторепортерът го снимал веднъж, а Теодосий Симеонов му казал да престане и вдигнал ръка към апарата, ударил го, а пък апаратът ударил фотографа.