С отбелязването на Международния ден на ромите ние честваме богатото наследство на ромската култура и ромските традиции и отдаваме почит на многостранния принос на ромите към нашата история и нашите общества.
По този начин ние отново изразяваме твърдото си намерение да се застъпваме за толерантността и да подкрепяме общите усилия, благодарение на които ромите ще осъществят своето право на равни възможности във всички области на живота.
Това се казва в официално изявление на американския посланик у нас Нанси Макълдауни по случай Международния ден на ромите, съобщиха от посолството на САЩ.
В изявлението се казва още, че мисията на САЩ в България си сътрудничи с местни партньори за подобряване живота на ромите и насърчаване на етническата търпимост.
"Ние финансирахме проекти, подпомагащи застрашени групи, сред които и ромски групи, за получаване на ценни работни умения, започване на нов бизнес, обучение на учители и съдействие за етническата десегрегация.
Посредством програмите на Американската агенция за международно развитие в България ние осигурихме голяма подкрепа за неправителствени организации, защитаващи правата на ромите", посочва Макълдауни.
"Тази подкрепа продължава по линията на Българския фонд, финансиращ проекти за професионално ориентиране на роми и наставляване на длъжностни лица от ромски произход", каза още американският посланик у нас.
Доброволците от Корпуса на мира продължават да живеят и работят в общности, където обучават и наставляват ромски младежи, и помагат на неправителствени организации, занимаващи се с ромски проблеми, да правят истински промени в населените места, където развиват своята дейност. Предстоят още предизвикателства, подчерта Нанси Макълдауни.
Ромите в България все още се сблъскват с дискриминация в образованието, при настаняването в жилища и постъпването на работа. Заемането с тези предизвикателства е от основно значение за икономическото развитие и е неделима част от обединяващото се и интегрирано общество, се казва в официалното писмо.
Българското правителство предприе важни стъпки да осъвремени своята рамка за приобщаване на ромите. С нетърпение очакваме да работим заедно с правителството, докато то продължава и разширява работата си в тази сфера.
Само със съвместните усилия на правителството, гражданското общество и частния бизнес е възможно създаването на общество, което наистина предлага равни възможности за всички, завършва обръщението на американския посланик.
chjornajat kot
на 08.04.2009 в 19:35:12 #9Цигани и култура !? Тая леля американка взе да плещи доста простотии !
velikiat
на 08.04.2009 в 15:08:43 #8ще и повервам на любовта когато им даде безвизи статут, покани един табор в двора на консулатото, веселие без нощ ще е, а и сватба ако изтърпи ще я направим българка
Рошко
на 08.04.2009 в 15:01:56 #7Интеграцията на ромите, според държавната теза, се осигурява по стратегически документи: Рамкова програма за интеграция на ромите в българското общество (1999), Национален план за действие за по-нататъшно прилагане на Рамковата програма (2003-2004), Национален план за действие за изпълнение целите на “Десетилетието на ромското включване (2005-2015)”. В тях се предлага обществото да подхване отново овехтялата до парцаливост идея за смяната на социалния номадизъм със стационарно битие. Самият срок, поставен от инициаторите на “десетилетието”, начело с българския президент предизвиква смях, понеже всички световни примери за подмяна на културното моделиране показват, че за това е нужен срок в рамките на не по-малко от три-четири поколения. И пак резултатът няма да бъде сигурен, защото при евентуална промяната на условията за адаптация старият модел веднага се възражда. Най-очевиден е примерът с адаптацията на афроамериканците към бялото общество в Америка. От времето на президента Джон Кенеди до сега за тази адаптация са изразходвани повече от 700 милиарда долара само за преки програми. Резултатът е, че са адаптирани около 25-30 процента от чернокожите. Останалите живеят, според собствените си разбирания, в гета, където властвува хаосът, разбирай наркотици и престъплания. Подходът към ромският проблем е изключително повърхностен, следователно каквито и да било програми ще са безрезултатни. Резултатен ще е онзи подход, който погледне проблема в очите, като преди всичко пред обществото се формулира истината за него, а след това се обмислят и предлагат мерки. Въпросната адаптация съвсем не е по силите само на българите, румънците, сърбите и т. н. Преди всичко трябва да се разбере, че това е проблем на обединена Европа, в чиято обща и с размити граници ценностна система няма място за социален номадизъм от цигански тип. Малцина знаят, че циганите в Западна Европа са унищожени физически още през средните векове и днешните им останки, разпределени неравномерно в западните държави са такъв незначителен брой, та не представляват проблем. Едва ли има съмнение, че циганите от Югоизточна Европа ще мигрират на запад, но размерът на тяхната миграцията остава непредвидим. С това проблемът достига други нива… за повече инфо http://www.nezavisim.net/index.php?option=com_content&task=view&id=2555&Itemid=178
velikiat
на 08.04.2009 в 14:57:23 #6най-сме толерантни ние, немало е роби тука, ни куклискан, президент циганин, премиер украин, пирински полубългарин по докюменти, етническа партия
stg
на 08.04.2009 в 14:53:34 #5аз се застъпвам за задълженията на циганите, не знам кви са тия роми аз роми не познавам който познава да каже
Lomski
на 08.04.2009 в 14:51:12 #4"богатото наследство на ромската култура" Много забавно "ромската култура" Има радост в лудостта която само лудия познава.
Bavareca
на 08.04.2009 в 14:50:47 #3100% съм на 1 мнение с Бай Коце. Лесно и е на тази овца, дето е виждала цигани само на картинка. Да ги прибере до 1 в Америка и да обогатяват тяхната култура. На нас ни стига!
BestFiend
на 08.04.2009 в 14:48:14 #2г-жа макълдауни може би предлага да ги приберем в резервати, както американците постъпиха с индианците. или може би циганите да ни приберат нас...
PrOxY
на 08.04.2009 в 14:42:52 #1''ние честваме богатото наследство на ромската култура и ромските традиции'' да им имам и традициите