Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) отмени привременните мерки по чл. 39 от Правилника на Съда, наложени по жалбата "Илиева и други срещу България" (№ 11201/25).

Жалбата беше свързана с премахването на незаконни постройки в столичния квартал "Захарна фабрика". Със същото решение Съдът прекрати и приоритетното разглеждане на делото съгласно чл. 41 от Правилника.

Решението на ЕСПЧ е взето на 10 юли, след като българските власти, включително Столична община, са предоставили информация, доказваща, че са предприети навременни и адекватни действия за защита на правата на засегнатите лица.

Според Съда към момента няма основания за поддържане на временните мерки, тъй като са изпълнени задълженията по Европейската конвенция за правата на човека.

Припомняме, че незаконните постройки в района на "Захарна фабрика" бяха премахнати на 15 април 2025 г.

Събарят незаконни постройки в кв. "Захарна фабрика" в София
Обновена

Събарят незаконни постройки в кв. "Захарна фабрика" в София

Жителите на постройките поискаха отсрочка

След акцията Столична община изпрати екипи на място, които предложиха възможности за временно настаняване, медицинска помощ, социални услуги, достъп до работа, храна и вода. Извършена е и индивидуална оценка на нуждите на всички засегнати. По данни на общината, 53 души са приели предложената подкрепа и са настанени в социални услуги на територията на София.

"Решението на ЕСПЧ потвърждава, че Столична община действа отговорно и законосъобразно дори в кризисни ситуации. Реагирахме незабавно, с конкретни решения за реални хора. Ще продължим да отстояваме принципа, че законността и социалната подкрепа трябва да вървят ръка за ръка," заяви зам.-кметът по социални дейности и интеграция на хора с увреждания Надежда Бачева.

Съдът в Страсбург нареди да се осигури подслон за 14 души от гетото в "Захарна фабрика"

Съдът в Страсбург нареди да се осигури подслон за 14 души от гетото в "Захарна фабрика"

Над 150 души са без дом и още не са настанени след събарянето на незаконните постройки

От Столичната община подчертават, че усилията за устойчиви и дългосрочни решения, насочени към подкрепа и интеграция на уязвими групи, ще продължат при стриктно спазване на закона и защита на обществения интерес.