Започна събарянето на незаконни постройки в столичния квартал "Захарна фабрика", предаде Нова телевизия.

Жителите на постройките поискаха отсрочка, понеже не им е било дадено достатъчно време, за да организират преместването си. Според тях местата, на които им се предлага да се преместят, не са годни за живеене. Те се заканиха да организират жива верига.

От друга страна граждани на същия квартал се събраха в подкрепа на събарянето на постройките, които от години настоявали те да бъдат премахнати, защото били опасни. Жителите се оплакват от шум и мръсен въздух заради горене на всевъзможни материали. Според тях премахването на постройките е за доброто за всички живущи в квартала.

По информация на БНР 7 от близо 60 постройки са напълно разрушени.

Заповедта за събарянето е от 2016 г., но жителите на въпросните незаконни постройки получили уведомление, че трябва да напуснат жилищата, на 8 април 2025 година.

Полицейското присъствие в квартала е засилено.

Припомняме, че дейностите по разрушаването на незаконните къщи в района започнаха още през 2017 г. 

Миналата седмица Европейският съд по правата на човека наложи временна забрана за събарянето на постройките. ЕСПЧ също така иска информация от българските власти дали са обмислени мерки за намиране на решения за настаняване на друго място на семействата, особено на уязвимите хора.

Събориха незаконните бараки в кв. "Малинова долина" в София

Събориха незаконните бараки в кв. "Малинова долина" в София

Акциите продължават

Кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски коментира, че няма напрежение при премахването на постройките в "Захарна фабрика".

Събарянето на незаконни постройки в столичния квартал "Захарна фабрика" протича без напрежение и под наблюдението на отговорните институции. Процесът е изцяло координиран, а семействата, които живееха в незаконните постройки, вече са се изнесли и са настанени в алтернативни жилища за настаняване, посочва той в съобщение, разпространено до медиите 

По думите му общинската администрация поддържала добър контакт със семействата, които ги обитават и трябва да ги напуснат.

"Това е дългогодишен казус, чиято заповед за премахване датира от 2016 г. Започнат е от предишното ръководство, а ние сега довършваме процеса. Районната администрацията оказва пълно съдействие на хората - дори в момента им помагаме да изнесат покъщнината си, за да може теренът да бъде освободен", посочва още кметът на район "Илинден".

Все още не е напълно ясно колко време ще отнеме окончателното премахване на постройките, тъй като на място има голямо количество строителни отпадъци и битов боклук, които трябва да бъдат извозени. Дейностите може да се удължат и след Великден, докато теренът не бъде напълно почистен.

Кметът на район Илинден Емил Бранчевски заяви, че е в непрекъснат контакт с дирекция "Социални дейности" към Столична община и има уверението, че ако има семейства, които няма къде да се подслонят, те могат да отидат в центровете за временно настаняване в София. 

Междувременно кметът на район "Кремиковци" Лилия Донкова изрази недоволството си от появилите се планове ромите от "Илинден" да бъдат изпратени в квартал "Ботунец". 

"Като кмет на район "Кремиковци" изразявам категорично несъгласие ромите от съборените постройки в район "Илинден" да бъдат настанени в кв. "Ботунец". Нито аз, нито жителите на кв. "Ботунец" ще допуснем това да се случи", изтъква Донкова и допълва, че прехвърлянето на проблема от квартал в квартал не следва да се приема за решение.

"Заповеди, които не са изпълнени от 2016, 2017 г., не представляват спешност и изпълнението им следва да се извърши при осигуряване на трайно решение на проблема", допълва тя и заявява готовност за протест ако ромите бъдат изпратени все пак в квартала.

Донкова посочва, че е уведомила и районния кмет на "Илинден" за позицията си.