Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) е разпоредил властите у нас да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на 14 души, останали без дом след премахването на незаконните постройки в кв. "Захарна фабрика" в София. Това става ясно от съобщение на сайта на Българския хелзинкски комитет (БХК). Съдът в Страсбург е уведомил снощи за решението си жалбоподателите от гетото в кв. "Захарна фабрика" правителството ни.

"Властите вече нарушиха първите дадени от ЕСПЧ привременни мерки, които разпореждаха да не се пристъпва към премахване на постройките", коментира представляващата 14-те жалбоподатели пред ЕСПЧ адв. Диана Драгиева от БХК. По думите й 150 души са без дом от две седмици, а реакция от институциите липсва, въпреки че са сезирани общинските власти, областния управителм министри и прокуратурата.

Съветът на Европа критикува България заради постройките в "Захарна фабрика"

Съветът на Европа критикува България заради постройките в "Захарна фабрика"

И призовава кмета на София да преприеме мерки за защита на засегантите

"Макар привременните мерки да засягат конкретните четиринадесет жалбоподатели, които са ги поискали, такова задължение българските власти имат за всички, които са останали бездомни вследствие на премахването на единствените им домове и без възможност сами да си осигурят подслон", отбелязва директорът на Програмата за правна защита на БХК Адела Качаунова.

От Българския хелзинкски комитет посочват още, че на среща в Столична община днес се разглеждане проблемът с липсата на дом, но само за няколко семейства от всички все още ненастанени над 150 души.

Кметът на "Илинден" не вижда политическа и човешка грешка в бутнатите ромски къщи

Кметът на "Илинден" не вижда политическа и човешка грешка в бутнатите ромски къщи

Няма да има общински жилища за хората от гетото в "Захарна фабрика"