Вицепремиерът и министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова подготвя нов самостоятелен проект на Закон за събиране на вземанията срещу колекторските фирми.
На пресконференция пред журналисти след среща с организациите на потребителите, Нинова обясни, че е постигнато политическо съгласие да се сложат ред и правила в колекторските фирми. Наясно сме срещу какво се изправяме. Наясно сме каква сила имаме срещу себе си и какво може да последва от това, заяви Нинова.
Какво ще включва самият закон: ще има публичен регистър на фирмите, които се занимават със събиране на вземанията, управителите на фирмите не трябва да са осъждани и да не е имало наказателни преследвания за престъпление от общ характер срещу тях. Кредиторът, който прехвърля вземането, трябва писмено да уведоми длъжника, че го прехвърля и на кого го прехвърля. Длъжникът може да предяви претенциите, като ще може да оспори това вземане.
Ще се забранят действия за събиране на вземанията чрез тормоз, обида, телефонни повикване от 20 ч вечерта до 7 часа сутринта. Новият кредитор, който придобие вземането води и поддържа регистър на цялата писмена документация с длъжника. Контролът ще се осъществява от КЗП, а неспазването на задълженията по договора ще се наказва с глоба до 10 до 50 000 лева.
В закона се предвижда още новият кредитор да няма право да иска от потребителя каквото и да е плащане, различно от сумите уговорени в договора с първоначалния кредитор. За спазването на правилата е предвидено съдействие от органите на МВР.
Има случаи, в които вземането е за една сума, а този, който отива да събира вземането е натоварил сумата с всякакви такси за услуги и т.н. Има случаи, от които от 10 лева, изведнъж човек се оказва, че трябва да дълги 500 или повече лева, изтъкна Нинова.
Хората имат нужда от закрилата, за да видят, че има държава, която няма да позволи произвол върху тях и техните семейства, подчерта икономическият министър.
Председателят на КЗП Димитър Маргаритов обясни, че контролът върху колекторските фирми ще се осъществява с физически и контролни проверки. В рамките на цялата тази контролна дейност ще се налагат санкции, които не са малки и имат за цел възпиращ ефект, подчерта Маргаритов. Един от най-съществените нови моменти в Закона за събиране на вземанията е, че самото оспорваме от страна на длъжника, че дължи нещо, трябва да доведе до незабавно прекратяване на дейността от събиране от колекторите и делото да отиде в съда, категоричен бе Маргаритов.
Даниел Лазаров от Националната организация "Защита на потребителите" благодари на Нинова за оказаното съдействие и помощ срещу дейността на колекторските фирми. "Тя дойде, каза и направи нещо", похвали новият министър Лазаров. По думите му за последните 12 години потребителите не били сложени на водещо място, а без потребители, няма икономика и това е безспорно. Икономиката и икономическата криза е вследствие на занемарената потребителска защита до момента. Това е истина, която никой не може да оспори, посочи Лазаров.
Той посочи, че когато колекторските фирми работят по правилата българският потребител ще бъде защитен и 12 стотинки няма да се превърнат в 480 лева.
Предстои проектът на закона за събиране на вземанията до седмица - две първо да влезе в Министерски съвет, а след това за гласуване в Народното събрание.
halo
на 20.01.2022 в 16:26:08 #2За Курниета тези хора нямат редовно работно време.
foxit
на 20.01.2022 в 13:11:37 #1Техноимпексова пак стреля кьорфишеци! Фирмите не си играят въобще по телефона. Направо разбиват вратата или пресрещат навън. Мутренските времена изобщо не са отминали тук, напротив! Даже предстои задълбочаване на проблема. Тази държава тропа по вратата към така наречения Трети свят. В Европа сме само географски и по документи. Няма ред, няма закони, животът на обикновения човек е без всякаква стойност, анархия, демографска катастрофа, повсеместна бедност. Типична африканска държава. Те и все повече африканци живеят тук....