•Кошлуков: Министър Петканов не става•
Винаги има много слухове, заяви зам.-председателят на ПГ на НДСВ Борислав Цеков, помолен да коментира информацията, че 20 депутати от мнозинството се готвят да се отцепят от групата и водят преговори с ДПС. Цеков не потвърди, но и не отрече тази информация.
Друг е въпросът дали “Новото време” би се обособило”, подчерта депутатът и категорично заяви, че не се водят преговори с ДПС. По думите му отделянето не трябва да е самоцелно.
В отговор на въпрос какво би ги спряло да се отделят той заяви, че е необходима много сериозна реформа, но според него очевидно няма нагласа за реформиране в партията. Трябват нов устав, избираемост отдолу нагоре и гаранции за вътрешно-партийния диалог.
•Няма нагласа и виждам само надменност и съпротива срещу всяка нова идея•, подчерта той. Цеков беше категоричен, че формулата НДСВ вече се е изчерпала и партията НДСВ се е провалила “с гръм и трясък” на изборите.
Пространството на НДСВ вече е освободено и то трябва да бъде заето от друг субект, обясни той. Ако се стигне до отделяне в зависимост от каузата, и доколко тя ще бъде припозната от хората, ще се реши дали да се прави нова партия, каза още Борислав Цеков. По думите му механичното създаване на партия не е продуктивно.
Той обясни, че не се притеснява от обвинения за подмяна на вота на избирателите. По думите му НДСВ го е подменило като не е работило за приоритетите на хората, а това са доказали резултатите от местните избори.
Според Цеков е необходима сериозна дискусия за необходимостта от промени в правителството. Те трябва задължително да са на парламентарно ниво с участието на коалиционния партньор и премиера Симеон Сакскобургготски.
Той настоя този път промените да не се правят задкулисно, защото “всеизвестно е, че през лятото промените бяха прочетени от премиера 5 минути преди заседанието на ПГ дори и на ръководството”.
Това е безпрецедентен случай в световната политика и не трябва да се повтаря, категоричен бе Цеков. Той отказа да назове имената на министри, които трябва да бъдат сменени с мотива, че мнозинството първо трябва да определи приоритетите и на тази основа след дискусия да се извършат промените – било то структурни или персонални.