140 години от гибелта на Апостола ще бъдат отбелязани с възпоменателна церемония и тържествено поднасяне на венци пред паметника на Васил Левски в София.

В 18.00 часа пред Паметника на Апостола в София ще се състои възпоменателната церемония. В нея участие ще вземат президентът Росен Плевнелиев и председателят на Народното събрание Цецка Цачевa.

В Карлово възпоменанието ще започне със заупокойна света литургия и панихида в памет на Апостола в църквата „Света Богородица".

На Площад "Васил Левски" ще се състои митинг - поклонение. Венци и цветя ще бъдат поднесени на гроба на майката на Левски - Гина Кунчева, съобщава БНР.

Левски е обесен на 18 февруари (6 февруари по стар стил) 1873 г. В последните си мигове той се изповядва пред архиерейския наместник на София отец Тодор Митов: "Каквото съм правил, в полза народу е", като помолил прошка от отеца и от Бога, а в молитвите си да бъде споменаван като йеродякон Игнатий.

Васил Иванов Кунчев-Левски е основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК). Прозвището си Апостол на свободата получава заради организирането и разработването на стратегията за освобождение на България от османско иго. Левски е пътувал по страната, като е създавал тайни районни комитети, които да подготвят националния бунт. Неговата мечта е чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от етническата си и религиозна принадлежност. Създадената от него Вътрешна революционна организация е основата, върху която стъпват организаторите на Априлското въстание. Това въстание и последвалата Руско-турска война довеждат до възстановяване на държавата България на европейската карта.

Васил Левски не е предаден от един човек, а е жертва на дълга верига от полицейски разкрития. На 27 декември 1872 г. бива заловен от турската полиция до Къкринското ханче, източно от Ловеч.

До последно османците не знаят кого са заловили и Левски е откаран в Търново, за да бъде разпознат. Чак там става ясно кой е той.

Впоследствие Левски е отведен в София, където е предаден на съд, а наложената присъда е изпълнена в околностите на София. На мястото на обесването на Левски днес е издигнат негов паметник, намиращ се в центъра на днешна София.