В Бургас беше открита новата сграда, в която годишно ще се правят минимум 500 ДНК-експертизи.

Лабораторията ще работи за нуждите на десет областни дирекции.

Със средства, осигурени от Министерството на вътрешните работи и дарения на шест крайморски общини, граждани и фирми, идеята за изграждане на втора ДНК лаборатория за криминалистични анализи в България вече е факт, съобщи пресцентърът на МВР.

Общият размер на усвоените средства е над 1 млн. лева, като голяма част от тях са подсигурени по Националния план за действие във връзка с Шенгенското споразумение.

Сградата на бившето Трето Районно управление е изцяло преустроена и обновена.

Начинанието е подкрепено от общините Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Царево и Руен, като финансовите средства, предоставени за изграждането на ДНК-лабораторията са гласувани на извънредни сесии от Общинските съвети по места. Апаратурата за ДНК-анализи е доставена от фирма "Биосистеми" ООД, специализирана в оборудване на такъв тип лаборатории.

Освен ДНК-лабораторията, там ще се помещават и сега работещите в Областна дирекция на МВР - Бургас лаборатории  - за дактилоскопия, трасология, балистика, документни изследвания и съдебна химия.

Специално преустроената дежурна част в новата сграда ще дава възможност за бързо формиране на експертни екипи при посещение на тежки местопроизшествия, събиране на доказателства и тяхното изследване в лабораторни условия.

По данни на експерти новата ДНК-лаборатория ще може да извършва минимум 500 експертизи годишно. Специализираната апаратура позволява допълнителна докомплектуване, с което да се удвои капацитетът на работа на лабораторията.

В момента годишно са правени около 600 експертизи, като тенденцията е ДНК-анализите да нарастват прогресивно и още в следващите две години да надхвърлят 1 000.

Средно между една седмица и два месеца е времето, в което се изготвя една ДНК-проба в зависимост от  количеството и чистотата на материала.