МВР ще трябва да доказва за всеки един отделен случай, в който събира биометрични данни, че е имало "абсолютна необходимост" за това, обяви Съдът на Европейския съюз (СЕС). Това съобщава в четвъртък lex.bg.

Законът за МВР не е променен, не е изменена и Наредбата за реда за извършване на полицейска регистрация. Всеки обвиняем за умишлено престъпление от общ характер подлежи на полицейска регистрация и задължително му се прави снимка, вземат се образци от пръстовите му отпечатъци и от ДНК. Законът не прави разлика какво точно е престъплението, за което е обвинен, стига то да е умишлено и да не е от частен характер (обида и клевета).

Решението на съда в Люксембург бе взето в отговор на въпроси на съдията от Софийския градски съд (СГС) Иво Хинов, които се породиха след произнасянето на СЕС в началото на 2023 г. Хинов сезира Съда след дело по жалба срещу принудителна полицейска регистрация на българка, която обвинена за данъчни престъпления. 

МВР разширява националната ДНК база

МВР разширява националната ДНК база

Ще бъдат разширени и възможностите за криминалистичните изследвания на цифровите веществени доказателства

Най-общо Хинов пита съда в Люксембург как може да съдът да провери, че има такава "абсолютна необходимост", при положение че не разполага с преписката по наказателното дело.

Отговорът от СЕС гласи следното:

"Член 10 във връзка с член 4, параграф 1, букви а)—в) и с член 8, параграфи 1 и 2 от Директива (ЕС) 2016/680 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от компетентните органи за целите на предотвратяването, разследването, разкриването или наказателното преследване на престъпления или изпълнението на наказания и относно свободното движение на такива данни, и за отмяна на Рамково решение 2008/977/ПВР на Съвета трябва да се тълкува в смисъл, че когато национално законодателство предвижда системното събиране за целите на регистрацията им на биометрични и генетични данни от всяко лице, привлечено като обвиняем за умишлено престъпление от общ характер, без да предвижда задължение за компетентния орган по смисъла на член 3, точка 7 от посочената директива да провери и докаже абсолютната необходимост от това събиране на данни в съответствие с член 10 от същата директива, спазването на такова задължение не може да бъде осигурено от съда, сезиран от компетентния орган за целите на принудителното извършване на посоченото събиране на данни, тъй като именно посоченият компетентен орган следва да извърши преценката, изисквана съгласно този член 10".

Днешното решение на СЕС е задължително за всички институции и граждани в България и МВР следва да съобрази практиката си с него.

Решението идва близо две години, след като Съдът постанови, че е недопустимо да се събират системно отпечатъци и образец от ДНК при извършване на полицейска регистрация