Първанов ЗА ИЗБОРИТЕ
Изборите показаха, че е налице криза на доверието към управляващите, заяви пезидентът Георти Първанов. Той изтъкна, че ниската избирателна активност не трябва да се обяснява с недоверие към политическата класа като цяло, а по-скоро, именно към управляващите.
Президентът посочи още, че местните избори са показали, че политическите партии у нас са слаби, което, по думите му, се дължи на често пъти безпринципното роене в политическото пространство. Партиите трябва да бъдат укрепени, а не игнорирани, категоричен бе той.
Държавният глава подчерта, че връщането на стари идеологеми от началото на 90-те години не работи в полза на политическите сили, които са ги използвали. По думите му, единението на базата на отрицание не е трайно.
Той посочи обаче, че на България й е нужна силна десница, каквато в определена степен е в момента левицата. Президентът призова да се регламентира законово финансирането на политическите паритии и предложи идеята за създаване на специална служба за корупцията по високите етажи на властта.

ЗА КАБИНЕТА
Според президента Първанов е необходимо да се преодолее усещането, че управлението се изчерпва. По думите му, не е амбициозно една партия да се бори само да изкара мандата си до край. Някои институции с безхаберието си стават фактор за пълзяща дестабилизация, смята държавният глава.
Първанов обаче отново категорично повтори становището си, че в момента предсрочни парламентарни избори не са необходими. Той уточни, че България трябва да остане парламентарна република и че не е необходимо и създаването на програмно правителство. Той заяви, че на страната сега е необходимо действащо правителство, което да доведе България до членството в Европейския съюз.
Като пример за нефективни външнополитически действия на правителството той посочи посещението си в Турция, където в делегацията той е поканил трима министри, но най-висшият представител на изпълнителната власт е бил главният секретар на МВнР.
На кабинета му липсва ясна и дългосрочна европейска визия, каза още Първанов. Той похвали обаче правителството, че от 2001 година с тяхно участие е създаден нов политически климат. Първанов подчерта и че промените в кабинета от лятото са се оказали работещи.

СИГУРНОСТТА
Реформите в сферата на сигурността трябва да продължат, подчерта Първанов и заяви, че проблемът за специалните служби не трябва да се свежда до въпроса за подчинението им. Той съобщи, че предстоят дискусии, включително и за кадрови промени.
Според него по повод обвиненията към спецслужбите за неопазване на НАТО-вските тайни трябва да бъдат отклонявани опитите за назидателно поведение от страна на чужди политици. Според президента, въпросът твърде много се преекспонира в политическото прастранство от стари служители и политици, развили комплекс в началото на прехода.

АЕЦ "КОЗЛОДУЙ"
По повод пъртньорската проверка на трети и четвърти блок на АЕЦ “Козлодуй”, Първанов подчерта, че правителството е загубило много време и не е уточнило мандата на мисията и какво точно щке бъде проверявано – дали безопасността на блоковете или готовността да ги затворим през 2006 година.
В отговор на въпрос защо подписва закони, приети от 50-60 депутати, държавният глава напомни за питането си към Конституционния съд по този въпрос. Не искайте аз да следя за изпълнението, каза президентът.

РЕАКЦИИТЕ
Герджиков: Опасенията на Първанов са опасения на отговорен политик
СДС: Ние отдавна твърдим това, което Първанов каза
БСП: Първанов каза истината
•Според вицепремиера и заместник-председател на НДСВ Пламен Панайотов, не може да става дума за криза в управлението при положение, че България е получавала позитивни оценки от партньорите. Именно управляващото мнозинство и правителството ускориха преговорите с Европейския съюз, така че има голяма вероятност те да приключат в рамките на мандата на настоящата Европейска комисия, а България е на прага пред пълноправно членство в НАТО.
•Заместник-председателят на ДПС Емел Етем заяви, че не споделя мнението на държавния глава, според когото местните избори са показали криза в доверието към управлението. Хубаво би било всички институции да работим в една посока, не само за външнополитическите приоритети, но и за развитието на страната, без това да се политизира, допълни Етем.
•Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева отхвърли притесненията на президента Първанов, че кризата в доверието в управляващото мнозинство и правителството може да се отрази на финализирането на преговорите с Европейския съюз. Не смятам, че ще има проблеми с членството ни в ЕС и това ще го видим в редовния доклад на Европейската комисия, където точно усилията на правителството са оценени.